Крате пут млијеку до тржишта ЕУ

Милијана Латиновић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Крате пут млијеку до тржишта ЕУ

Бањалука - Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС формирало је координациони тим чији је главни циљ да поспјеши реализацију задатака из Акционог плана за извоз млијека на тржиште ЕУ.

Канцеларија за храну и ветеринарство ЕУ одобрила је Акциони план од шест тачака у вези са испуњавањем услова за извоз млијека у ЕУ и очекује се да би рампа за пласман на европско тржиште могла бити подигнута до краја године.

Координациони тим чине представници надлежних ресора Министарства пољопривреде, Инспектората РС, ветеринарских организација и пољопривредних произвођача. Координатор тима Младен Стојановић каже да ће активности приоритетно бити усмјерене у два правца - уређење система обиљежавања животиња и контролу испуњености услова за производњу и складиштење сировог млијека.

- Тим има задатак да координира активности с циљем предузимања законом предвиђених мјера које се односе на идентификацију и обиљежавање животиња, прије свега, говеда као доминантне врсте - казао је Стојановић.

Неопходно је урадити и адекватну регистрацију објеката који се односе на производњу, складиштење и дистрибуцију млијека.

- Реализацијом и синхронизацијом свих активности, како на територији РС, тако и у ФБиХ стварају се предуслови за извоз млијека у ЕУ - нагласио је Стојановић.

Према његовим ријечима, сви релевантни субјекти су мобилисани како би у што краћем времену били испуњени услови предвиђени Акционим планом.

- Обиљежавање говеда је услов свих услова, јер је мљекарски сектор у Српској посебно значајан с обзиром на то да је 6.500 произвођача створило значајан извозни потенцијал. Он отвара могућност нашим фармерима да кроз ове активности унапређују мљекарски сектор - рекао је Стојановић.

Предсједник Удружења пољопривредних произвођача и мљекара РС Владимир Усорац рекао је да ствари иду у добром правцу.

- Ово потврђује озбиљност у раду, тако би требало да се ради на свим нивоима и то је прави пут према ономе чему тежимо, а то је да имамо уређен систем и контролу производње млијека - казао је Усорац.

Контроле и едукација

У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС истичу да је планирано и јачање контрола откупа млијека и инспекција у клаоницама и на пијацама. Репресивне мјере пратиће и појачана едукација власника животиња.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.