Фото: Корупција и преваре у јавним набавкама
СРЕБРЕНИЦA - Комисија за јавне набавке општине Сребреница у 2010. години начинила је низ пропуста у финансијском пословању, у којима се налазе елементи корупције и преваре.
На ово су, поред осталог, указали одборници сребреничке Скупштине, разматрајући на посљедњој сједници извјештај Главне службе за ревизију Републике Српске за 2010. годину.
Одборник Савеза независних социјалдемократа у СО Сребреница Милош Миловановић оцијенио је да набавке у 2010. години нису биле у складу са законским прописима, те да ревизорски извјештај указује на "елементе кривичне одговорности чланова комисије".
- Главна служба за ревизију РС само даје препоруке, али, ако друге надлежне институције, као што је тужилаштво, не покрену никакве активности у вези с неправилностима у јавним набавкама, онда ће, као и претходних година, они који су чинили грешке бити ослобођени одговорности - истакао је Миловановић.
Предсједник Клуба одборника Српске демократске странке Момчило Цвјетиновић рекао је да сребреничка Скупштина није никада разматрала извјештај Комисије за јавне набавке.
- Речено нам је да то није у нашој надлежности и ми не знамо ко је у тој комисији и шта раде њени чланови - рекао је "Гласу Српске" Цвјетиновић, истичући да су набавке у општини Сребреница "спорне" дуже вријеме и да је пропуста било и у ревизорском извјештају за 2008. годину. Као примјер навео је "нелегалне" набавке камиона и још неких возила за вријеме бившег начелника Aбдурахмана Малкића.
Од представника извршне власти Сребренице нисмо успјели да добијемо коментар на тврдње Миловановића и Цвјетиновића. Замјеник начелника Ћамил Дураковић није одговарао на наш телефонски позив, а начелник Осман Суљић тренутно је на боловању.
Ревизорски тим констатовао је у извјештају да за процес набавки нису усвојени потребни интерни правилници, затим да су одређени додатни радови плаћани а нису уговорени, те да нису спроведене процедуре јавне набавке за канцеларијски материјал, гориво и комуналну инфраструктуру у вриједности од 230.000 марака.
Скупштина је усвојила ревизорски извјештај и препоручила да се замијене чланови Комисије за јавне набавке.
У извјештају о ревизији, између осталог, констатовано је да набавке нису у потпуности вршене у складу са одредбама Закона о јавним набавкама БиХ. Ревидирана је и изградња пута Крагљивода - Крст и наведено да је Комисија за јавне набавке констатовала да "један понуђач није регистрован за обављање послова нискоградње", те одбацила његову понуду, иако је имао уредну документацију.
- Његова понуда је била најповољнија, па и од одабране за 242.202 КМ - стоји у ревизорском извјештају, гдје је наведен и назив фирме која је учествовала на тендеру.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике