Фото: Конобари иду на крузере, његоватељи у Њемачку
Бањалука - Незапосленима се смијеши нова шанса за посао у иностранству након што је Агенција за рад и запошљавање БиХ расписала јавни позив за медицинаре који желе да раде у Њемачкој, док представништво агенције “Коузон” у Бањалуци тражи већи број угоститеља за рад на прекоокеанским крузерима.
Медицинари који желе да раде у Њемачкој имају шансу да дођу до запослења у оквиру пројекта “Трипл вин” који се наставља у 2015. и 2016. години. Агенција за рад и запошљавање БиХ договорила је са представницима Савезне агенције за рад Њемачке и представништва ГИЗ-а у БиХ наставак пројекта и расписала јавни позив за медицинске раднике.
- Први интервју са кандидатима могао би бити обављен већ крајем априла или почетком маја ове године. На разговор ће бити позвани само они чија је документација достављена до 17. марта - истакли су у Агенцији за рад и запошљавање.
На конкурс који је недавно затворен могле су се пријавити особе са завршеном средњом медицинском школом општег или педијатријског смјера и познавањем њемачког језика минимално по стандардима нивоа А2.
Замјеник директора Агенције за рад и запошљавање БиХ Жељко Рајић каже да ће у склопу овог програма на рад у Њемачку отићи између 200 до 250 радника у овој и наредној години.
- У склопу програма “Трипл вин” до сада је запослење у Њемачкој добило 120 радника, а рачунајући и остале пројекте у ову земљу је отишло 750 његоватеља. Стартна плата је 1.900 евра, а након годину радници морају положити стручни испит за звање његоватеља и тада им плата расте по прописаним платним стандардима у Њемачкој - рекао је Рајић.
Бањалучко представништво македонске агенције “Коузон” тражи велики број угоститељских радника за рад на крузеру италијанске компаније “МСЦ”, гдје се плате крећу између 850 и 1.400 долара.
- Потребно нам је више десетина радника са течним знањем енглеског и њемачког језика који би радили као конобари у бару и ресторану и као кувари. Они који конкуришу за кувара не морају говорити њемачки, али треба да познају њемачка традиционална јела - истакла је програм и офис менаџер у “Коузону” Јована Гајић.
Пријавити се могу млади људи до 35 година, а трошкови одласка износе око 800 евра.
Заинтересованост је велика, али, нажалост, мало је оних који испуњавају услове. Проблем је што онај ко зна енглески, не зна њемачки и обрнуто. Апелујем на младе да раде на себи и уче језике јер за полиглоту наша агенција увијек може наћи посао - рекла је Гајићева и додала да пријаве примају до 10. априла, а испловљавање се очекује крајем истог мјесеца или почетком маја.
Искуства медицинских радника који су отишли у Њемачку до сада су позитивна.
- До сада смо имали само два проблема, јер је са кандидатима послодавац раскинуо уговор, али су ријешени тако што су им нађени нови послодавци. Постоји континуирана тражња за радницима овог профила, јер су његоватељи дефицитарно занимање у Њемачкој - рекао је Рајић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.