Кад падобранство постане више од спорта

Срна
Кад падобранство постане више од спорта

ПРИЈЕДОР - Приједор је град ваздухополоваца, а Аеро-клуб, који носи име овог града, одувијек је био популаран, интересовање младих се никада није смањивало иако је ваздухопловство скупа активност, рекао је Срни предсједник Управног одбора овог клуба Синиша Вујаковић.

Аеро-клуб "Приједор" дјелује већ 72 године и једина је организација ове врсте у БиХ која је успјела да опстане са свим секцијама - једриличарском, падобранском, пилота опште авијације, ултра-лаког летења, ваздухопловних моделара и Секцијом ветерана и симпатизера.

Вујаковић је истакао да је избор кадрова веома селективан – како због здравствених, тако и због психо-физичких критеријума.

"Посљедњих година у нашој школи обучена је неколицина пилота опште авијације. Уз финансијску помоћ Градске управе ове године смо извели нову генерацију пилота једрилице, а наредне би требало да се појави и жељно ишчекивана нова генерација падобранаца", рекао је Вујаковић.

Вујаковић је позвао младе људе да виртуелни свијет замијене реалним, да дођу на Аеродром "Урије" и сазнају зашто птице пјевају, да облаке које су толико пута гледали одоздо виде и одозго.

Поручио им је да тако могу и да провјере ону чувену изреку Леонарда да Винчија: "Када упознате лет, ходаћете земљом гледајући у небо, јер сте били тамо и тамо ћете жељети да се вратите."

Говорећи о Клубу, Вујаковић је напоменуо да је у пријератном систему дјеловао као непрофитна организација јер је имао статус организације од посебног друштвеног интереса, те је уживао пуну финансијску и логистичку подршку државе, локалне заједнице, ресорних министарстава и тадашње ЈНА.

"Имао је неколико професионално запослених стручњака - наставнике падобранства и једриличарства, авио-механичара и управника", навео је Вујаковић.

Он је додао да су послије посљедњег рата остали између старог и новог система власти, па таворе на рубу егзистенције јер се надлежни нису позабавили проблемом системског рјешења статуса Клуба.

"Аеро-клуб и даље функционише као финансијски несамостална, непрофитна организација, али сада без икакве помоћи државе, па све послове, комплексне ваздухопловне активности и обавезе оператора аеродрома, обављају аматери, на волонтерској бази", рекао је Вујаковић.

Он је истакао да град Приједор има два свјетска бренда – рударство и падобранство, као и да овај други јавност града и Републике Српске углавном идентификује с Петровданским падобранским купом.

"Први је организован 1996. године, као прво послијератно падобранско такмичење у Републици Српској, а од 2014. године једино је падобранско такмичење свјетског ранга у БиХ", навео је Вујаковић.

Он је рекао да се од 2022. године такмичење одвија као једно од шест кола у оквиру етаблиране серије Источно-европске падобранске лиге у скоковима на циљ, под новим именом Отворено првенство Приједора/Приједор Опен.

"На досадашњих 28 такмичења учествовало је 336 екипа, 1.432 такмичара из 23 државе с три континента", додао је Вујаковић.

Он је нагласио да је "Приједор опен" такмичење свјетског ранга које се реализује под заставом и према критеријима Свјетске ваздухопловне асоцијације "ФАИ", која ово такмичење уврштава у годишње календаре падобранских такмичења у свијету.

Ова асоцијација му је додијелила и званичну "категорију два", што је у ваздухопловним спортовима одмах испод планетарног и континенталних такмичења.

Према његовим ријечима, свјетски ранг такмичења потврђује и учешће вишеструких европских и свјетских шампиона и побједника свјетских купова у дисциплини падобранских скокова на циљ, као и присуство врхунског судијског кадра са "ФАИ" лиценцом.

На Аеродрому "Урије" већ 18 година организује се и међународни једриличарски "Бланик куп", такмичење пилота једрилице у дисциплини прецизно слијетање. До сада се такмичило више од 500 једриличара из Аустралије, Аустрије, Пољске, Чешке, Србије, Хрватске, Словеније, Македоније, Црне Горе и БиХ.

Вујаковић је додао да је Аеро-клуб "Приједор" најтрофејнија спортска организација града, а падобранство најтрофејнији спорт којим се у Клубу баве.

"Прошле године наша падобранска екипа исписала је нову страницу историје приједорског спорта пласманом у финале Свјетског купа у Уједињеним Арапским Емиратима, гдје је екипа оборила и незванични балкански рекорд у екипним скоковима на циљ", рекао је Вујаковић.

Он је изјавио да је Аеро-клуб у премијерној сезони Источно-европског циљашког купа 2022. године, послије свих шест кола, у генералном пласману освојио шампионске титуле и у појединачној и у екипној конкуренцији.

"Ове године донијели смо вицешампионску титулу у екипној конкуренцији. Освојили смо и четири шампионске, двије вице-шампионске и двије бронзане медаље у екипној, као и двије вице-шампионске и једну бронзану медаљу у појединачној конкуренцији", појаснио је Вујаковић.

Аеро-клуб "Приједор", уз бројне репрезентативце пријератне и послијератне БиХ, дао је и три репрезентативца страних држава – двојицу Србије и једног Аустрије.

Вукајовић је рекао да је падобранство за њега увијек било више од спорта и посматра га као једну од двије привилегије у животу, како због бескрајне слободе у слободном паду и сталног тестирања сопствених могућности, тако и због прилике да види и упозна бројне земље и људе које иначе никада не би срео.

Он је додао да у будућности очекују одређене помаке када је ријеч о системском рјешење статуса Клуба, као и асфалтирање и довођење у пловидбено стање бетонске писте.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана