Фото: Јединице за мождани удар у још шест болница
БАЊА ЛУКA - Јединице за мождани удар биће отворене у болницама у Добоју, Градишци, Приједору, Бијељини, Требињу, Фочи, а Бања Лука ће бити референтни центар. До краја године требало би да буду отворене двије овакве јединице.
Ово је нашем листу рекао Шеф јединице за мождани удар бањолучког Клиничким центра др Синиша Миљковић.
Према његовим ријечима, обука медицинских сестара и доктора требало би да почне у септембру, а да би медицинско особље приступило лијечењу пацијената мора да посједује сертификате.
Свим грађанима у Републици Српској ускоро ће бити доступна адекватна терапија која, ако се примијени у прва три сата након можданог удара, значајно повећава проценат преживљавања и у великој мјери смањује проценат инвалидности која настаје као посљедица можданог удара.
Ова терапија ће осигураницима бити омогућена захваљујући Фонду здравственог осигурања РС који је покренуо пројекат побољшања дијагностике и терапије акутног можданог удара.
- Прва фаза пројекта која је подразумијевала анализу постојеће оспособљености болница, односно, неуролошких одјељења је завршена. Aнализа је показала да је стање задовољавајуће у болницама у Добоју, Требињу и Фочи. Једном броју осталих болница недостаје нешто опреме, али ће она бити набављена - истакла је замјеник извршног директора Сектора за развој здравственог осигурања Фонда Биљана Родић-Обрадовић.
Она је додала да су преостале болнице довољно близу Клиничког центра Бања Лука тако да је пацијенте могуће транспортовати у оптималном року.
- У оквиру овог пројекта, предвиђена је едукација болничког особља која ће се једним дијелом провести у Јединици за мождани удар бањолучког Клиничког центра - изјавила је Родић-Обрадовић.
Она је истакла да је овај пројекат веома значајан јер се односи на болест која је једна од водећих узрока смрти у Српској.
Др Синиша Миљковић каже да ће медицинско особље из других болница долазити у КЦ Бања Лука на семинаре гдје ће бити представљена искуства из ове здравствене установе.
- Тако ће колеге из других градова учити на нашим примјерима како би знали коме смију дати терапију, а коме не. Што се тиче примарне превенције, љекари и медицинске сестре у домовима здравља ће имати предавања о ризику можданог удара, како дјеловати на њега и на који начин га смањити - изјавио је Мирковић.
Он је нагласио да је примјена адекватне терапије веома значајна јер ако се користи у прва три сата након што пацијент доживи мождани удар четири пута се повећава његова шанса да оздрави.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике