Императив сарадња без ултиматума

Марина Чигоја
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Императив сарадња без ултиматума

БAЊAЛУКA - Представници Владе Републике Српске и Борачке организације РС (БОРС) јуче нису успјели да се договоре око рока исплате борачког додатка и одликовања, али су изразили спремност да се покуша изнаћи рјешење које би задовољило обје стране.

Именовани премијер РС Aлександар Џомбић рекао је, послије састанка са представницима БОРС-а у Бањалуци, да Влада има одговорност према читавој популацији РС, те да тензије треба оставити по страни. Он је истакао да ће до 5. фебруара бити исплаћене накнаде борцима који имају одликовања, а 20. фебруара борачки додатак.

- Императив Владе РС је да наставимо добру сарадњу претходне Владе са БОРС-ом, али без ултиматума. Веома значајна питања од интереса за борачку популацију ријешена су у претходном периоду. Војне инвалиднине 2005. године износиле су 106 милиона марака, док у овој години износе око 150 милиона. Претходни сазив Владе увео је 2007. године борачки додатак, када је за то издвајано десет милиона марака, а сад он износи 12 милиона. Такође за стамбено збрињавање породица погинулих бораца и РВИ издвојили смо 56,5 милиона марака у претходном периоду. Накнаде одликованим борцима први пут су уведене 2006. године. Поред тога увели смо кредитну линију за самозапошљавање борачких категорија у вриједности од 10.000 марака - казао је Џомбић.

Он је нагласио да Влада намјерава да потпише протокол којим ће дефинисати рјешавање важних и битних питања за борачку популацију и Српску.

- Прихватамо да са БОРС-ом радимо и поправимо ревизију борачких права, закон о реформи пензионо-инвалидског система, те закон о правима бораца. Прихватамо и да у комисијама за ревизију борачких права буду чланови БОРС-а - рекао је Џомбић.

Ћургуз је нагласио да БОРС неће бити реметилачки фактор у РС и да треба имати разумијевања и воље за рјешавање питања борачке популације.

- Сигурно нећемо бити рушилачки фактор у овом друштву и даћемо допринос да се очува ниво поштовања и разумијевања у Српској - рекао је Ћургуз.

Он је истакао да БОРС очекује да Влада РС покуша изнаћи начине и испоштовати ставове ове организације.

- Став Предсједништва БОРС-а о изласку бораца на протесте још остаје непромијењен, али ћу покушати да цјелокупну ситуацију вратим у нормалу - додао је Ћургуз.

Он је навео да је предсједник РС Милорад Додик несмотрено коментарисао захтјеве бораца и да га је то изненадило, јер га изузетно цијени као човјека који много ради на очувању РС.
Борци Сарајевско-романијске регије затражили су јуче од Владе РС да прекину са селективном исплатом борачког додатка и да до 14. фебруара исплате додатак свим борцима или ће, у супротном, 15. фебруара, на Дан борца, РС бити блокирана.
Предсједник РС Милорад Додик рекао је у сриједу да би излазак бораца на протест значио удар на РС и да у том случају не би добили ништа. БОРС је прије три дана упутила захтјев Влади да до краја јануара исплати комплетне накнаде за одликовања и медаље у износу од 2.650.000 марака, наводећи да ће исплату борачког додатка максимално чекати до Дана бораца, 14. фебруара.

СДС 

Потпредсједник СДС Борислав Бојић изјавио је јуче да предсједник РС Милорад Додик треба да позове Владу РС да поштује законску обавезу исплате борачког додатка, а не да "позива на непоштовање закона".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.