Фото: Хаос због клизишта
Сребреница - Начелник Одјељења за друштвене дјелатности и јавни сервис Светозар Митровић изјавио је јуче да је на подручју Сребренице регистровано 38 клизишта и да је ангажовано пет извођача радова који раде на њиховом санирању.
Клизишта су се појавила на путу Сасе - Залазје, Сребреница - Сућеска, на путевима на подручју села Обади, Прибићевац, Језеро и другим.
- Била је угрожена кућа у насељу Солоћуша, али је тим општинске цивилне заштите санирао клизиште и спасао објекат. Засад нема угрожених стамбених објеката - рекао је Митровић.
Он је подсјетио на поплаве у насељу Жути мост, које су крајем седмице нанијеле велике штете мјештанима и гдје је набујала Крижевица порушила кућу Милорада Aндрића.
- Општина ће у најкраћем могућем року изградити кућу тој породици на истом мјесту, јер оно од данас није угрожено, с обзиром на то да је завршено уређење корита ријеке и подизање насипа - рекао је Митровић и додао да су још на снази мјере ванредног стања, које су уведене прошлог петка.
Митровић је рекао да је санирано ново клизиште које се појавило на путу који води до манастира Пресвете Тројице у Сасама. То је “Гласу Српске” потврдио и монах Методије, који је рекао да је тај локални пут био затрпан одроњеном земљом и обореним стаблима дрвећа.
- Захваљујући разумијевању руководства предузећа ГРОСС тај дио пута је рашчишћен, али до манастира се може доћи само путничким возилима, јер је на појединим мјестима дошло до клизања пута - рекао је отац Методије.
Он очекује да ће општина Сребреница поправити оштећења која су настала усљед обилних падавина и одрона земље.
- Надам се да ће пут бити поправљен до 3. јуна, када у манастиру обиљежавамо крсну славу - рекао је монах Методије.
Директор фирме ГРОСС Јелена Петрић, у чијем саставу се налази Рудник олова и цинка у Сасама, рекла је да су радници тог предузећа јуче завршили рашчишћавање пута према манастиру.
- Aнгажовали смо наше раднике и расположиву механизацију и успјели смо да уклонимо десетак оборених стабала и велику количину земље која је нанесена на пут послије појаве клизишта - рекла је Петрићева прецизирајући да је ова фирма санирала оштећења на почетку пута, који у дужини од 2,5 километра води до манастирског комплекса.
На том путу су се крајем фебруара појавила два велика клизишта, због којих је манастир био одсјечен од свијета. Послије више захтјева управе манастира општини клизишта су дјелимично санирана. Надлежни у сребреничкој администрацији рекли су прије три мјесеца да ће бити ангажован извођач радова, те да ће пут до ове средњовијековне православне светиње бити ријешен на одговарајући начин.
Манастир у Сасама код Сребренице задужбина је краља Уроша Првог Немањића. Епархија зворничко-тузланска, уз благослов владике Василија, почела је прије десет година обнову ове светиње, која је опљачкана и оскрнављена у посљедњем рату.
Штета од поплаве у Братунцу крајем прошле седмице, према грубим процјенама, износи око 1,1 милион марака, саопштио је јуче општински Штаб цивилне заштите, јавиле су агенције.
Начелник овог штаба Неђо Николић је истакао да штета на пољопривредним усјевима износи око 750.000 КМ, а на стамбеним и инфраструктурним објектима око 350.000 марака.
Општина Братунац јуче је позвала све становнике са поплављених подручја да до 6. јуна дођу у надлежну службу и поднесу пријаву о причињеној штети, а стручна комисија, која је данас формирана, одмах ће изаћи на терен и процијенити штету.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике