Гориво скупље за четири до 10 фенинга по литру

Н. Бранковић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Гориво скупље за четири до 10 фенинга по литру

БAЊA ЛУКA - Цијене нафте и нафтних деривата у Републици Српској од поноћи су више за четири до десет фенинга по литру, изјавио је за "Глас Српске" предсједник Управног одбора Удружења власника бензинских пумпи у Семберији, Војин Митровић.

Према његовим ријечима, до новог поскупљења горива дошло је због повећане цијене сирове нафте на свјетском тржишту у задњих двадесетак дана.

На бензинским пумпама Српске, додао је, "евро дизел" је са 2,46 марака по литру за шест фенинга поскупио на 2,52 марке по литру.

- Цијена "супер" бензина је са 2,19 повећана на 2,29 марака по литру, док је литар "безоловног" скупљи за четири фенинга, са некадашњих 2,19 марака поскупио на 2,23 марке по литру - нагласио је Митровић.

Митровић је истакао да смањење царина на нафту и нафтне деривате који се увозе из земаља Европске уније, за 75 одсто не значи да неће доћи до поскупљења.

Професор Економског факултета у Бањој Луци Рајко Томаш, потврдио је да потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању неће довести до линеарног смањења цијена.

- Између дистрибутера нафте и нафтних деривата постоји добра координација и нема велике конкуренције у формирању цијена јер сви они слиједе опште трендове. Смањење царина се односи само на нафту који се увози из земаља Европске уније али не и на остале земље које нису њене чланице - изјавио је Томаш.

Постоје земље, додао је он, са којима БиХ има потписан споразум о слободној трговини, а на чијим производима нема царина.

- Трговање између тих земаља је јефтиније него између земаља чланица ЕУ - навео је Томаш.

Барел јефтинији од 141 долара

Цијена сирове нафте јуче је на свјетским тржиштима пала на испод 141 долара по барелу.

У Њујорку је барел свијетле сирове нафте плаћан 140,77 долара.

У Лондону је цијена сирове нафте "брент" из Сјеверног мора била мања за 2,9 долара и била је 141,52 долара по барелу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.