Фото: Драган Богданић: Мијењаћемо све који не раде
Сви они који нису способни, треба сами да одступе, а исто тако, они који не буду добро радили и постизали резултате у раду, мораће да буду замијењени. Именовани ће морати да имају у виду да је одговорност у раду на првом мјесту, а привилегије се добијају радом и постигнутим резултатима.
Изјавио је ово у интервјуу "Гласу Српске" министар здравља и социјалне заштите РС Драган Богданић нагласивши да је у здравству, као и у другим областима, присутна корупција.
- Носиоци корупције у здравству су појединци који имају своја имена и презимена и пацијенти и доктори би требало на то да указују, а полиција и правосудни систем да санкционише - рекао је Богданић.
* ГЛАС: Најавили сте рационализацију плата у здравственим установама. Да ли ће неким директорима плате бити смањене?
БОГДАНИЋ: Министарство здравља и социјалне заштите задужило је директоре здравствених установа да преиспитају организацију пословања, посебно у дијелу платних коефицијената, дежурстава и приправности, те да у складу са претходним договорима и закључцима Владе РС изврше неопходне корекције и усклађивања. То није једнократна активност у смислу да се тренутно коригују коефицијенти, па да на то заборавимо. Министарство је у све то активно укључено и знатно смо подигли ниво надзора и контроле које ће бити како у области стручног надзора, тако и контроле утрошка новца, и то континуирано.
* ГЛАС: Докле се стигло са контролама у вези са боловањима и издавањем лијекова у РС? Шта је до сада утврђено?
БОГДАНИЋ: Ово је поступак који води МУП РС и он ће о својим активностима обавјештавати јавност. Фонд у оквиру својих надлежности спроводи свакодневне контроле. Поред тога, урађена су и побољшања у регулативи у смислу да су створене претпоставке за личну одговорност доктора у вези са отварањем боловања или прописивањем лијекова. Сада Фонд са сваким доктором коме додјељује шифру на основу које може да прописује лијекове или медицинске помагала, закључује уговор у коме су прецизно наведене обавезе, а и одговорности у случају да се поступа супротно прописаним правилима. Када успоставите систем личне одговорности, онда сте створили услове да кршење правила буде минимално.
* ГЛАС: Да ли личну одговорност треба обезбиједити и код додјеле инвалидских пензија. Како коментаришете то да су неки доктори били укључени у малверзације у вези са овим пензијама?
БОГДАНИЋ: Дешавања у вези са инвалидским пензијама потврђују да је неопходно побољшати ефикасност контроле тамо гдје се одлучује о правима и гдје се производе трошкови. Чињеница је да акција "Лото" и неке сличне томе, говоре о опредијељености институција да се и контрола и одговорност подигну на виши ниво и да се створи амбијент у коме је много већа вјероватноћа да ће превара и махинације бити откривени и да се то апсолутно не исплати. Што се тиче умијешаности доктора, сигурно је да фиктивне инвалидске пензије нису могуће и без њиховог учешћа. Међутим, било би лоше и неправедно на малобројним примјерима стварати генерално лошу слику о свим здравственим радницима. Исто тако, лоше је и да се неким људима "пресуђује" прије него што је подигнута оптужница, јер се тиме наноси штета коју касније није могуће исправити. Имам пуно повјерење у правосудне институције и у полицију и вјерујем да ће они ову причу довести до краја и да ће они који су се огријешили о закон бити адекватно кажњени.
* ГЛАС: У Фонду ПИО имамо двије оставке због случајева намјештања инвалидских пензија. Могу ли се смјене очекивати и у Клиничком центру Бањалука?
БОГДАНИЋ: Сигурно је да је најважније да они који нису способни, треба сами да одступе. Исто тако, сви они који не буду добро радили и постизали резултате у раду мораће да буду замијењени. Они који буду именовани ће морати да имају у виду да је одговорност у раду на првом мјесту, а привилегије се добијају радом и постигнутим резултатима.
Комплетан интервју прочитајте у штампаном или електронском издању "Гласа Српске"
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике