Фото: Директори да доставе информације о платама
БAЊAЛУКA - Влада РС задужила је све директоре јавних установа, предузећа, фондова и завода у РС да Влади РС у идућих пет дана, а најкасније до 15. фебруара ове године, доставе податке о личним примањима, укључујући и све друге накнаде чланова управе, директора, извршних директора, замјеника директора, помоћника и осталих руководећих лица.
Како је раније објавио "Глас Српске", директор "Електропривреде РС" има плату око 3.500 марака, Завода за запошљавање 2.700, "Службеног гласника РС" око 3.500, плата директора Фонда ПИО износи око 3.500 марака, док је плата директора "Путева РС" 3.600 марака.
На питање колика им је плата, поједини директори су одговорили да не знају, да су на путу и да информације о томе можемо добити сутра.
- Имамо информације да се различито приступа код утврђивања плата и да постоје огромне разлике код појединих привредних субјеката и јавних предузећа - истакао је предсједник Владе РС Aлександар Џомбић.
На сједници је разматрана информација о посљедњим поскупљењима основних животних намирница у РС.
- Ускоро ћемо имати приједлог Министарства трговине и туризма РС на који начин ћемо покушати да заштитимо цијене најосновнијих животних производа. Највјероватније ће се предложити набавка одређене количине пшенице по повољној цијени која ће се ставити на располагање млинарима како би заштитили цијену брашна - рекао је Џомбић.
Он је рекао да је Влада усвојила Приједлог Владе за Програм рада Народне скупштине РС за 2011. годину.
- Утврдили смо 84 законска рјешења која ћемо усвојити у овој години, 45 информација и извјештаја и девет стратегија које ће ићи према НСРС. Сва ова законска рјешења су у сагласности са економском политиком за 2011. годину. Ту су, између осталог, закони веома значајни за привредни амбијент, као што су измјене и допуне закона о Инспекторату, Пореској управи, пензијско-инвалидском осигурању, о правима бораца и све оно што смо усаглашавали у протеклом периоду - казао је Џомбић.
Џомбић је истакао да је усвојен и Нацрт плана рада Владе РС за 2011. годину, а да ће се приједлог усвајати за седам дана.
- Оно што нас чека је усаглашавање са социјалним партнерима, као и договарање модела финансирања аутопута Бањалука - Добој - рекао је Џомбић.
Џомбић је рекао да је у Секретаријату Владе РС број систематизованих радних мјеста са 98 смањен на 60.
- Нико није остао без посла, било је непопуњених радних мјеста - истакао је Џомбић.
Влада РС усвојила је и одлуку о распореду средстава за финансирање рада представништава РС у иностранству.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Петар Ђокић рекао је да ће Влада до 18. фебруара исплатити борачки додатак за борце прве и друге категорије. Говорећи о акумулираном дефициту Фонда пензијско-инвалидског осигурања РС од 110 милиона КМ, Ђокић је рекао да су подаци прецизнији од ревизорског извјештаја, према којем је тај дуг 212 милиона КМ.
Коментаришући пресуду Суда БиХ који је одлучио да Влада РС мора да плати одштету од 1,6 милиона марака због намјештања тендера у Дирекцији за робне резерве, Џомбић је рекао да ће се преиспитати одговорност и ако се она утврди, одговорни за пропусте биће санкционисани.
- Aко је то коначна пресуда, та средства мораћемо да платимо - истакао је Џомбић.
На сједници Владе донесене су одлуке о разрјешењу дужности директора Републичке управе за инспекцијске послове Славка Суботића, који има 66 година, а законски рок за одлазак у пензију је 65 година.
По истом основу разријешена су и два помоћника министра у Министарству правде РС.
"Глас Српске" раније је доставио питања Влади РС о томе колико има особа које испуњавају критеријуме за пензију, а раде у Влади и агенцијама. У сриједу нам је одговорено да су у питању три чиновника која ће бити разријешена.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике