
ДЕРВЕНТА - Крај Одбрамбено-отаџбинског рата Дервента је дочекала као најпорушенија средина у Српској, а иако су од тада прошле деценије, дуж градских и приградских улица још су видљиви трагови разарања и отисци зуба времена на напуштеним објектима, који коначно стижу под лупу надлежних на локалном нивоу.
Одлука о уклањању рушевних и девастираних објеката на подручју града Дервенте једна је од тачака на дневном реду сједнице градске Скупштине, која је заказана за данас, а у том документу су, уз опис тренутног стања, дате и процјене о времену потребном за рјешавање овог проблема.
Одлуком је, наиме, регулисан начин и рок уклањања објеката који се налазе у рушевном и девастираном стању на подручју града Дервенте у власништву или сувласништву физичких или правних лица. На тој листи су објекти који због дотрајалости, елементарних непогода или ратних дејстава и већих оштећења не могу више да служе својој намјени те грађевине које су или пријете да буду опасне по живот или здравље људи, околне објекте и саобраћај.
Процјену стања објеката даће, како је прецизирано, стручна комисија, коју рјешењем именује градоначелник на период од три године, а која треба и да предложи мјере за рјешавање њиховог статуса.
- Град о свом трошку бира вјештака грађевинско-архитектонске струке. Након што вјештак утврди стање објеката и сачини налаз о објектима који подлијежу уклањању, надлежно одјељење обавјештава власнике или сувласнике предметних објеката о резултатима налаза и позива да у року од 30 дана од достављања обавјештења поднесу захтјев за уклањање објеката. Ако власник/сувласник објекта у том року не поднесе захтјев за уклањање објекта, град ће по службеној дужности прибавити одобрење за то. Након уклањања објеката, а на основу стварно учињених трошкова намирење трошкова ће град тражити од власника или сувласника уклоњених објеката – наведено је, између осталог, у нацрту одлуке.
У образложењу одлуке је истакнуто да има доста разлога за њено усвајање.
- Поједини објекти су претрпјели значајна оштећења усљед физичке дотрајалости, чиме су постали несигурни и неупотребљиви те представљају озбиљну пријетњу за сигурност грађана. Већина их је у току ратних дејстава претрпјела скоро потпуну девастацију, а елементарне непогоде су их додатно оштетиле. Осим физичке опасности они су депоније отпада те станиште глодара и гмизаваца - истакнуто је у првој верзији тог документа, који ће бити упућен и у јавну расправу.
Поједине процјене говоре да је око 14.000 објеката било оштећено током рата у Дервенти, а сам градоначелник Игор Жунић је недавно истакао да се тај град подигао из пепела послије рата.
- Вријеме је да, и на овај начин, послије 30 година уљепшамо Дервенту - поручио је Жунић.
Осим одлуке пред одборницима је и закључак. Под условом да нацрт одлука на крају буде подржан, предвиђено је да јавна расправа о том акту траје до 14. марта. За спровођење јавне расправе биће задужено градско Одјељење за инспекцијске послове.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.