Фото: Чувари традиције хришћанства
Врата Богословије Светог Петра Дабробосанског смјештеној на Велечеву у Фочи никада нису ни за кога била затворена. Већ се у Богословији ишколовало дванаест генерација младих богослова који ће широм српске земље и свијета ширити Христову ријеч и учење.
МЛАДИ БОГОСЛОВИ У свом школском храму Светих Василија Острошког и Петра Дабробосанског свакодневно учествују у богослужењу. Јутарња и вечерња богослужења су неизбјежна, а свете литургије се служе недјељом и празницима.
Вријеме поста и великих празника у овој школи је свакако посебно. Сви се труде да у односима са друговима и ближњима буду смирени и помирени, срећни и радосни.
На сваком богослужењу пјевају ученици најстаријих разреда док други, млађи, слушају и тако се уче. У Часном посту, сваке сриједе и петка на вечерњем богослужењу, матуранти у храму произносе своје ауторске бесједе које укључују све стечено знање једног богослова.
ШКОЛА ПОСЈЕДУЈЕ И Капелу за практичну наставу. Ђаци обучени у одежде вјежбају се пракси служења. Ученици причају да са великом жељом и заносом служе и чекају да поново на неког од њих дође ред. Школа има и рецитаторску, драмску, новинарску, шаховску, спортску и друге секције.
У Средњој богословској школи тренутно се школује 95 ђака у пет разреда.
Поред тога што је то једина средња школа у РС која је интернатског типа, практична настава која се у њој стиче тешка је, али богоугодна. ЂАЦИ ИМАЈУ ТРИ предмета и то Литургику, Црквено појање и Омилитику.
- Литургика се бави питањима богослужења црквене праксе која се вијековима чува и преноси генерацијама, црквено појање такође прати историјски и мелодијски развој црквеног пјесништва. Омилитика је у ствари бесједништво, гдје се ученици упознају са реториком и вјештином проповиједања ријечи Божије. Дарови за ове науке су пресудни и већина наших ђака је за то рођена - објаснио је Никола Ковач, професор у Средњој богословској школи.
А ђаци причају да им ништа тешко није.
- Школу доживљавам као "своју". Омогућила ми је да покажем своје таленте. Црквењак сам у нашем храму, а велики узор ми је митрополит даборобосански Николај - прича ученик Димитрије Станојевић из Зрењанина.
Матурант Андреј Лукић вели да је школа за њега јединствено и непоновљиво искуство, злата вриједно.
Интересовање за школовање у Богословији је велико. Ученици долазе са свих страна свијета. Осим из Српске и БиХ, ту су и ђаци из Србије, Канаде, Француске, Њемачке...
- Примају се само одлични ђаци и пријемне испите спроводе епископи у својим епархијама. Критеријуми су строги, а посебан акценат се ставља на успјех ученика у основној школи али и на слух који је потребан за црквено појање - рекао је професор Никола Ковач.
Мошти
У храму Светих Василија Острошког и Петра Дабробосанског чувају се мошти Светог новомученика Момчила Челебићког, кивот са 24 честице Светих подвижника Кијевских, док су у ризници храма похрањене честице више светитеља и угодника Божијих које се износе на поклоњење вјернима на дан прослављања.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.