Фото: Срна
ФОЧА - Министар саобраћаја и веза Републике Српске Недељко Чубриловић изразио је наду да ће пројекат изградње моста у Фочи преко Таре, према Црној Гори, бити успјешно приведен крају, односно да ће за три године бити у функцији, колики је и рок за извођење радова.
- Могу да изразим задовољство јер је посао повјерен Јавном предузећу Путеви Републике Српске - рекао је Чубриловић новинарима у Фочи након што је са в.д. директора предузећа "Путеви Српске" Мирославом Јанковићем разговарао са црногорским ресорним министром Мајом Вукићевић и директором Управе за саобраћај те земље Радомиром Вуксановићем о изградњи моста између БиХ и Црне Горе преко ријеке Таре.
н каже да је пројекат чекао на реализацију због бројних проблема, али да су се сада стекли услови да се све заврши.
- Мост спаја не само привреднике и људе већ и природу. Стубови ће бити дугачки преко 30 метара - истакао је Чубриловић.
Он каже да ће дионица пута која води до моста бити финансирана кредитним средствима и да су при крају процедуре са Свјетском и Европском банком.
- Један дио би се финансирао из средстава Европске комисије. То би била завршена конструкција. Надам се да ће до краја љета то бити приведено крају - рекао је Чубриловић.
Састанку су присуствовали и помоћник министра транспорта и комуникација у Савјету министара Зоран Андрић, те извршни директор за правне послове предузећа "Путеви Републике Српске" Андреа Мајсторовић.
Вршилац дужности директора предузећа "Путеви Републике Српске" Мирослав Јанковић изјавио је данас да очекује врло брзо избор извођача радова на мосту преко ријеке Таре између БиХ и Црне Горе за који су обезбијеђена средства.
- Очекујемо отварање претквалификационог тендера за неких двадесетак дана, а евалуацију за петнаестак дана, док ћемо мјесец дана након доћи до уговора са извођачем радова - рекао је Јанковић новинарима.
Јанковић је, након састанка са ресорним министрима Републике Српске и Црне Горе Недељком Чубриловићем и Мајом Вукићевић, те директором црногорске Управе за саобраћај Радомиром Вуксановићем, рекао да је ријеч о мосту дужине 165 метара са модерном конструкцијом.
- Укупна вриједност пројекта је 13,5 мииона КМ, од којих 50 одсто средстава за мост обезбјеђује Министарство транспорта и комуникација у Савјету министара, 50 одсто црногорска страна, док преостали дио од 4,5 милиона КМ за дио приступне саобраћајнице, односно дио магистралног пута М18, обезбјеђују „Путеви Српске“ заједно са Владом Српске - рекао је Јанковић.
Када је ријеч о путу од Брода на Дрини према Шћепан Пољу, Јанковић је рекао да је при крају пројекат од почетних 5,5 километара до Доњих Копилова, а да је остало да се уради још један мост.
- На пола дионице, близу Копилова, градиће се мост који ће спајати пут М18 Брод на дрини-Шћепан Поље са путем за Тјентиште, гдје су у току припремни радови. Очекујемо да за седам до десет дана крену интензивни радови, прије свега на мосту на Сутјесци, а онда даље до моста преко Дрине - рекао је Јанковић.
Он је навео да су за преосталу дионицу од 13,26 километара од Копилова до моста у преговорима са Свјетском банком и Европском банком за обнову и развој (ЕБРД).
- Са Свјетском банком смо завршили преговоре и потписали завршни споразум, али преговори са ЕБРД-ом ће трајати до краја августа и очекујемо да ћемо их успјешно завршити - рекао је Јанковић.
Он је додао да ће у наредних 15 до 20 дана бити припремљен претквалификациони поступак и да се распише тендер, па када буду обезбијеђена средства да се дође до уговора.
- Надам се да ћемо врло брзо да спојимо што бржом комуникацијом Бањалуку, Сарајево и Подгорицу на радост свих грађана Српске, БиХ и Црне Горе - рекао је Јанковић.
Он је навео да ће до краја ове године бити завршено 5,5 километара пута који ће у потпуности бити у функцији.
- Рок за изградњу моста је 36 мјесеци и то ће зависити од тога када ћемо добити извођача - подсјетио је Јанковић.
Из "Путева Српске" је раније речено да је расписан тендер за пројектовање и изградњу моста између БиХ и Црне Горе преко ријеке Таре, на магистралном путу Брод на Дрини-граница Републике Српске, БиХ и Црне Горе /Хум/Шћепан Поље/ на локалитету Шћепан Поље у Републици Српској и магистралном путу Шћепан Поље-Плужине.
Рок за извршење овог уговора биће 36 мјесеци, а процијењена укупна вриједност 11.491.781 КМ без ПДВ-а.
Министар саобраћаја Црне Горе Маја Вукићевић изјавила је данас у Фочи да ће изградња моста преко ријеке Таре који спаја БиХ и Црну Гору бити значајна за цијели регион.
Вукићевићева је након састанка са министром саобраћаја и веза Републике Српске Недељком Чубриловићем и вршиоцом дужности директора предузећа "Путеви Републике Српске" Мирославом Јанковићем, новинарима у Фочи рекла да је основ за извођење пројекта споразум Владе Црне Горе и Савјета министара.
- Овом приликом желим да захвалим колегама из Републике Српске и БиХ за вољу да овај пројекат реализујемо и вјерујем да ће бити реализован у предвиђеном року од 36 мјесеци. Рекла бих да је ово мост сарадње, спајања и наше заједничке европске будућности -нагласила је Вукићевићева.
Према њеним ријечима, Црна Гора је са своје стране почела адаптацију пута на дионици Јасеново поље – Заборје, гдје је значајан дио већ реконструисан.
- Радићемо и приступни пут до овог моста, тако да ћемо са наше стране добити 45 километара реконструисаног пута који ћемо бити много удобнији и безбједнији свима који га буду користили. Одређени радови на потезу Заборје-Јасеново поље ће бити завршени до краја године, али то је многио захтјевнији пројекат који ће се радити наредних година - навела је она.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике