Бундеве за Гиниса

Радмила Ђевић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Бундеве за Гиниса

Фоча - Незапамћена суша, која је ове године преполовила усјеве, на бундеве у фочанском крају по свему судећи није утицала. На имању породице Кулић тикве су нарасле за Гиниса, па су плодови тешки и по 100 килограма.

Маријан Кулић у фочанском селу Јошаница већ пет година успијева да узгоји огромне примјерке бундеве. Башта је у непосредној близини ријеке Дрине, па је поврће увијек добро наводњено. Из године у годину, тикве су све веће. Прошле године највећа је имала 89 килограма, а ове је рекорд оборен.

- Велика има 100 килограма, а осталих је око 300 вријежа. То сам осмислио када сам сијао, нека дају по десет килограма то је три тоне, а дају и више - прича Маријан.

Иако је сјеме тикве раздијелио по цијелом комшилуку, изнадпросјечни плодови расту само на његовом имању. Маријан истиче да нема тајне, већ да је у питању само рад.

- Дајем сјеменке свима, сигурно их је преко стотину домаћина прољетос узело. Бирају из тегле из које ја узимам. Тикви треба доста воде и добро нађубрити стајским ђубривом. Комшије највјероватније спавају док ја заливам. Њих не боле леђа, а мене помало боле - нашалио се вриједни Маријан и додао да бундеве користи за исхрану свиња. Захваљујући рекордним тиквама, утовљен је прави капиталац, па сланине и пршуте неће мањкати цијеле године.

- Колика тиква, толика и свиња. Тиква највјероватније има доста слада и скроба и одговара свињама - каже Кулић.

Кулић је са својим бундевама редовни посјетилац сајмова хране на којима је освојио признања и награде. Осим огромних плодова, пажњу посјетилаца сајмова скреће и необичним тиквама које су се некада користиле за вађење ракије из великих бачви, а данас служе за украс.

Џиновске печурке

Душан Лучић недалеко од своје куће у Берковићима пронашао је двије џиновске печурке пухаре. Велике су као дјечије лопте и једну је  убрао, а друга ће сутра на трпезу.

- Нисам најбољи познавалац печурки и никада нисам видио тако нешто. Кад сам их открио иза жбуна нисам могао да верујем шта видим! Стао сам и прво што ми је пало на памет било је како ја то “чудо”, у први мах сам помислио да су дјечије лопте однекуда залутале - прича Душан и додаје да је једну убрао и донио кући, а кад је извагао није могао да вјерује да има 2,6 килограма.

 

 

 

 

 

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.