БиХ одобрен кредит од 40 милиона долара за систем наводњавања

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: БиХ одобрен кредит од 40 милиона долара за систем наводњавања

Вашингтон - Борд извршних директора Свјетске банке одобрио је БиХ кредит од 40 милиона долара за пројекат унапређења система наводњавања, који треба да помогне пољопривредницима да повећају приносе,саопштено је из ове финансијске институције, преносе агенције.

- Упркос плодном земљишту и могућности за остваривање високих приноса, недостатак објеката за наводњавање негативно се одражава на продуктивност и процјењује се да се губици приноса усјева крећу од 20 до 40 одсто, зависно од дијела земље. Помагањем БиХ да оспособи системе за наводњавање и побољшањем општег правног оквира у овој области, за пољопривреднике ће бити створене значајне погодности - саопштено је из Свјетске банке.

У саопштењу се наводи да је петина радне снаге у БиХ запослена у пољопривреди.

Менаџер Свјетске банке за БиХ Анабела Абро каже да је ово важан пројекат за пољопривреднике у БиХ, јер ће им омогућити повећање приноса и прихода.

Пројекат ће бити фокусиран на високо-приоритетне инвестиције које се односе на рехабилитацију и модернизацију система за наводњавање.

У саопштењу се наводи да ће ова, до сада највећа инвестиција у БиХ у области наводњавања, помоћи напорима земље у провођењу зацртаних планова у области наводњавања и климатских промјена, а фокусираће се на обезбјеђивање равноправног учешћа за угрожене пољопривреднике у приступу пројектним средствима и установама.

Портфолио пројеката Свјетске банке у БиХ тренутно укључује 13 пројеката укупне вриједности 342,3 милиона долара.

Ови пројекти се односе на пружање помоћи у области пољопривреде, енергетике, здравства, друштвене безбједности и запошљавања, локалне инфраструктуре и развоја приватног сектора.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.