Без договора о повећању цијене рада

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Без договора о повећању цијене рада

Бањалука - Министар управе и локалне самоуправе Републике Српске Лејла Решић и представници Синдиката управе нису данас постигли сагласност о повећању цијене рада на 110 КМ, али је договорен минималан процес рада за вријеме штрајка.

Решићева је рекла да су Економска политика и Буџет Републике Српске за ову годину усвојени и да су средства прерасподијељена у друге намјене због чега није постигнута сагласност о захтјеву синдиката о повећању цијене рада.

"Ми као Влада нисмо били задовољни што смо морали приступити смањењу плата радницима, али ово је један од начина да свим запосленима гарантујемо да ће добити зарађене плате", истакла је Решићева новинарима у Бањалуци након састанка са представницима Синдиката управе.

Она је додала да су средства прераспоређена на друге намјене, као што су подстицај пољопривреди и стамбено збрињавање борачких категорија.

Решићева је напоменула да су данас, у складу са Законом о штрајку, били први разговори са представницима синдиката прије него што ступе у најављени генерални штрајк, те додала да је било ријечи и о Уредби о минимуму процеса рада.

"Већина републичких управа, министарстава и републичких управних организација донијела је акте о минималном процесу рада. Имамо неколико агенција или управа које су у фази преговора са својим синдикатима, али би и оне у току дана или сутра требало да донесу те акте", истакла је Решићева.

Према њеним ријечима, о том питању нема нејасноћа са синдикалцима.

Синдикат управе је Влади Српске и ресорном министарству 10. јануара доставио одлуку о ступању у генерални штрајк.

Та одлука се односи на раднике запослене у управи, односно министарствима, републичким управама и управним организацијама, те фондовима здравственог осигурања, пензијско-инвалидског осигурања, за дјечију заштиту и у Заводу за запошљавање Републике Српске.

Она је додала да Влада Српске нема намјеру да врши притисак на раднике како не би штрајковали јер је то, како је рекла, демократско право свих запослених радника.

Влада ће се понашати у складу са Законом о штрајку, поручила је Решићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.