Фото: Банка хуманог млијека у Српској велика шанса за пријевремено рођену дјецу: Свака кап извор снаге
БАЊАЛУКА - Свака кап мајчиног млијека даје снагу бебама рођеним прије времена да од “мрвице” израсту у велике дјечаке и дјевојчице, а видјети те мале хероје како стасавају за школу и нижу успјехе највећа је награда за свакога од нас.
Тим ријечима причу о “мрвицама” уз које даноноћно бдије већ годинама почиње шеф Одјела неонатологије са прематуритетом Клинике за дјечије болести Универзитетског клиничког центра (УКЦ) РС Љиља Соломун, истичући значај покретања прве Банке хуманог млијека у Српској, за чије оснивање се новац прикупља у овогодишњој хуманитарној акцији “С љубављу храбрим срцима”.
- Мајчино млијеко најјача је спона између новорођенчета и мајке. Оснивањем Банке и пријевремено рођене бебе које не могу сисати и чије мајке често нису у могућности да обезбиједе за њих довољно млијека, имале би обезбијеђено донирано мајчино млијеко - истакла је Соломунова за “Глас Српске” и додала да су она и њене колеге имали прилику да виде како све то функционише у Институту за неонатологију у Београду гдје је 2009. године отворена Прва српска банка хуманог млијека.
Нагласила је да код нас нема много породиља које доје и имају млијека више него је потребно за њихове бебе, али да је свака кап која њима остане значајна за сваку другу бебу чије мајке не могу да доје.
- Дешава се да мајке издоје пуну флашицу млијека којом би могли нахранити десет наших малих беба и у томе се огледа значај оснивања банке млијека. Мајке морају бити здраве, а породиље које рађају пријевремено рођену дјецу углавном имају потешкоће и користе одређену терапију, тако да се и о томе мора водити рачуна - рекла је Соломунова.
Нагласила је да се новорођенчад рођена прије термина хране са веома малом количином млијека.
- На одјелу тренутно имамо дјевојчицу, нашу малу хероину, која је на рођењу била тешка 550 грама. Њен први оброк је један милилитар млијека - рекла је Соломунова, додавши да је на УКЦ РС у просјеку око осам одсто беба рођених прије времена, док се у свијету сматра да је свака десета беба рођена прије 37. недјеље трудноће. Најмања беба, истакла је Соломунова, која је рођена на УКЦ-у био је дјечак тежак свега 490 грама. Казала је да на Одјелу тренутно имају 13 дјевојчица и дјечака.
Соломунова је нагласила да мајке које окупља Удружење родитеља пријевремено рођене дјеце у РС “Мрвице” показују лавовску борбу и да вјерује да ће и ова акција, чији су иницијатор, бити веома успјешна, јер су небројено пута до сада показале да могу све што зацртају.
- Захваљујући њима обезбијеђен је савремени офтамоскоп за бебе који ће нам много значити у раду - испричала је Соломунова.
Додала је да је проценат преживљавања пријевремено рођене дјеце на УКЦ-у веома висок и да се све то постиже захваљујући тиму љекара и медицинског особља који предано брину о сваком новорођенчету. Истиче да је најљепши осјећај када бебе напредују и у мајчином загрљају одлазе својој кући.
- Када их сретнем и јаве ми се, кажу како су сада велики дјечаци и дјевојчице, иду у школу, нижу петице и имају прве симпатије веома сам срећна и поносна - истакла је Соломунова.
Хуманитарни број
Сви који желе помоћи “Мрвицама” да остваре зацртани циљ могу донирати једну марку позивајући “м:тел” хуманитарни број 1411 који ће бити активан до краја децембра. Телевизијска емисија као централни догађај хуманитарне акције “С љубављу храбрим срцима”, која се одржава под покровитељством предсједнице РС Жељке Цвијановић биће емитована 27. децембра на Радио-телевизији РС.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.