Због гњева вандала страдају знакови

Aлександар Поповић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Због гњева вандала страдају знакови

Неодговорни појединци и вандали не бирају начин да испоље свој гњев, а неријетко су на њиховој мети саобраћајна сигнализација и аутобуска стајалишта.

Према ријечима портпарола Aдминистративне службе града Миленка Шајића, од почетка године порушено је више од 150 саобраћајних знакова, од којих је у потпуности уништено или оштећено двадесетак. Неколико стајалишних ознака је такође уништено у потпуности. Већином су ту штету нанијели вандали, а незнатан број је оштећен због саобраћајних несрећа.

- На удару вандала су најчешће стајалишне ознаке, саобраћајни знакови и саобраћајна огледала. На њима се исписују графити, лијепе наљепнице, а у неколико наврата су чак и украдени - нагласио је Шајић.

Само током зиме градске власти су за саобраћајну сигнализацију утрошиле око 50.000 марака.

- Од тога је више од 10.000 марака отишло на њихову поправку и замјену. За ову годину предвиђено је 299.947 марака за постављање и одржавање вертикалне саобраћајне сигнализације - истакао је Шајић.

У прва два мјесеца због саобраћајних несрећа оштећени су семафори код Ребровачке цркве и код “Леснине”, за чији поправак је издвојено 4.905 марака. Протекле године штета на семафорима  због саобраћајних несрећа износила је 20.871,00 марака.

Додао је да је проблем са вандалима постојао и ранијих година.

- Прошле године уништено је или оштећено око 500 саобраћајних знакова, пет саобраћајних огледала, 60 стајалишних ознака.. Порушено је и више од 1.000 саобраћајних знакова. За њихову поправку и замјену утрошено је око 100.000 марака - истакао је Шајић и додао да стајалишне ознаке најчешће страдају на приградском и сеоском подручју Мотика, Шарговаца, Куљана, Барловца, Чесме и Дебељака.

Грађани сматрају да вандалско понашање појединаца треба најоштрије казнити.

- Питам се коме смета саобраћајна сигнализација. Они који то уништавају не желе добро ни себи ни другима. Сматрам да сви грађани који то уоче требају пријавити полицији - казао је Бањалучанин Петар Грбић.

Школе и кафићи

Што се тиче уништавања саобраћајних знакова најчешће су то дијелови у непосредној близини угоститељских објеката, у зонама школа, спортских објеката или сличних мјеста гдје се највише окупљају грађани. Карактеристика ових негативних појава да се по неколико пута понављају на истом мјесту - рекао је Шајић

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.