Фото: За топлификацију потребан кредит од 26 милиона евра
Градска управа разматра могућност кредитног задужења од 26 милиона евра са роком отплате на 25 година код Европске инвестиционе банке како би се у будућности побољшао топлификациони систем на подручју Бањалуке.
О томе је расправљано и на посљедњој сједници Скупштине града, која је дала зелено свјетло за овај пројекат.
- У овај потенцијални пројекат са грејс-периодом од седам година и каматном стопом од 3,7 одсто, град би учествовао са 4,1 милиона евра. Понуда поменуте банке из 2007. године за реализацију пројекта комуналне инфраструктуре није била реализована првенствено због чињенице да Град није био већински власник капитала "Топлане". С обзиром на то да је у међувремену извршен пренос власништва над акцијама државног капитала са РС на Бањалуку створене су могућности за остваривање поменутог пројекта - рекла је замјеник градоначелника Јасна Бркић.
Интерес Европске банке је потврђен на састанку одржаном у Бањалуци крајем октобра ове године јер је студија из 2007. показала да "Топлана" уз предложена инвестициона улагања може да постане економски самоодржива.
- Све извјеснија гасификација Републике Српске као и могућност обезбјеђења гријања на тај енергент захтијева значајна улагања и у топлификациони систем. Модернизација и реконструкција овог система је један од најзначајнијих пројеката Стратегије развоја града и Одрживог енергетског акционог плана који су такође усвојили одборници Скупштине - појашњава Бркићева.
У студији процјене финансијског пословања и могућности кредитног задужења коју је наручила градска "Топлана" се истиче да ће предузеће у идућих десет година сервисирати и вратити највећи дио тренутних задужења.
- У првих пет година пројекције, у свим варијантама, постоји објективна могућност отежане ликвидности предузећа док у идућих пет година ликвидност није упитна уколико не буде непредвиђених пословних догађаја - наглашава се у студији.
Просјечна потрошња мазута на годишњем нивоу креће се између 22 и 23.000 тона зависно од временских услова а за шта је потребно издвојити више од 19 милиона марака.
- Градска Топлана снабдијева топлотном енергијом око 21.000 стамбених јединица, више од 1.500 разних пословних купаца, предузећа и установа - кажу у градској управи.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.