Фото: За стазе и расвјету 2.400.000 марака
За другу етапу прве фазе изградње Централног гробља у Врбањи, која подразумијева уређење гробних мјеста са изградњом стаза и расвјете, потребно је издвојити 2.400.000 марака.
Ово је рекао портпарол Aдминистративне службе града Миленко Шајић.
Он је истакао да је у току тендер за избор најповољнијег извођача радова који ће реализовати другу етапу изградње инфраструктуре гробља у Врбањи, а средства за ове радове обезбиједиће се из кредитних средстава.
- Тренутно се ради на преусмјеравању потока у нове бетонске цијеви, а потом се насипа земља. Још би требало да се асфалтира саобраћајница, а то ће се радити када временске прилике буду дозвољавале - рекао је Шајић.
Он је нагласио да би послови на првој етапи требало да буду завршени до краја априла, ако се побољшају временски услови.
Према Шајићевим ријечима, завршетком прве фазе радова обезбиједиће се 4.200 гробних мјеста и то ће омогућити сахрањивање до 2015. године.
Извођач прве фазе радова је предузеће "Козарапутеви" из Приједора, а вриједност уговорених радова је 2.265.823 марака.
Технички директор предузећа "Козарапутеви" Зоран Цвијић рекао је да су радови почели у јулу, а рок за завршетак радова био је 100 радних дана.
Он је нагласио да су учестале прво хладноће, а потом и кишно вријеме, које је утицало на продужетак рока радова, јер ако пада киша, неки послови се не могу обављати и по неколико дана.
- Обим радова се изненада повећавао, тако да смо имали и више послова од планираних - рекао је Цвијић.
Он је нагласио да је огромна механизација за завршетак радова паркирана на будућем гробљу у Врбањи и чека да се укажу љепши временски услови да би се радови коначно привели крају.
- Очекујем да са прољећњим топлим данима закључимо све послове на овом пројекту. Вјерујем да ће то ускоро тако и бити - додао је на крају Цвијић.
Након коначне изградње предвиђено је да гробље у Врбањи има око 25.000 мјеста и да буде довољно за сахрањивање у наредних 30 година. У ужем градском подручју годишње умре између 975 и 1.100 особа, а у граду има 55 гробаља. У сеоским подручјима постоје 433 гробља.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.