Усвојена одлука: Поскупљује вода у Бањалуци

НН
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Усвојена одлука: Поскупљује вода у Бањалуци

БАЊАЛУКА - Одборници у Скупштини града Бањалука усвојили су повећање цијене воде.

Наиме, одборници скупштинске већине у Скупштини града Бањалука на 11. ванредној сједници предложили су амандманом мање повећање цијене воде у односу на оно које је затражио "Водовод".

Првобитно је предложено, а затим и усвојено, да повећање варијабилног дијела јединствене цијене воде за индивидуалне потрошаче и кућне савјете и осталу потрошњу са 1,1 иде на 1,58 КМ са ПДВ-ом, умјесто на 1,83 КМ колико је тражио "Водовод".

За привреду и малу привреду утврђено је повећање са 2,49 на 2,85 КМ са ПДВ-ом, док је "Водовод" предлагао повећање на 3,24 КМ са ПДВ-ом.

Када је ријеч о цијени канализације, одборници већине су предложили да индивидуални потрошачи и кућни савјети плаћају 0,36 КМ са ПДВ-ом умјесто 0,28 КМ што је и усвојено, док је "Водовод" тражио раст на 0,49 КМ.

Раст ове ставке привреди и малој привреди по приједлогу одборника је 12 фенинга, односно иде са 0,83 на 0,95 КМ са ПДВ-ом, док је "Водовод" тражио 1,08 КМ.

За категорију "остала потрошња" цијена са 0,36 расте на 0,42 КМ, док је из предузећа "Водовод" предлагана цијена од 0,49 КМ.

У амандману су одборници навели и образложење.

"Наведеним амандманом омогућава се покривање реалних трошкова водовода који се јављају у самом раду предузећа, док остали трошкови који су повећани због штетних одлука Града и самог предузећа треба да буду компензовани од стране Града, а не преко рачуна грађана", стоји у образложењу.

На 11. ванредној сједници пред одборницима је поред поскупљења воде било још пет тачака.

Тако Приједлог одлуке о забрани употребе пиротехничких средстава на територији града Бањалука није добио подршку, као ни Приједлог одлуке о обавезној уградњи филтера за смањење емисија загађујућих материја.

Ни Приједлог одлуке о забрани употребе енергената са високим процентом супстанци, чијим сагоријевањем долази до емисија загађујућих материја у ваздух у великим концентрацијама није добио подршку одборника.

Приједлог резолуције о побољшању квалитета ваздуха на територији града Бањалука добио је подршку одборника, али уз амандман одборника СНСД-а да се из резолуције изостави прва тачка која подразумијева Одлуку о наплаћивању паркинга.

Подршку одборника добио је Нацрт краткорочног плана за смањење концентрација загађујућих материја у ваздуху на подручју града Бањалука, пишу Независне

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.