Усвојен ребаланс буџета

Драгана Келеч
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Усвојен ребаланс буџета

Одборници Скупштине града Бања Лука усвојили су јуче ребаланс буџета по којем ће у градској каси бити 19,8 одсто мање планираних средстава.

За ребаланс буџета гласало је 21 одборник, четири су била против а један је био уздржан.

- Утицај свјетске економске кризе одразио се на пуњење буџета града Бања Лука. Због тога смо морали смањити све приходе, за 19,8 одсто у односу на планирани буџет - казао је на јучерашњој десетој сједници Скупштине града, предсједник СГ Слободан Гаврановић.

Тако ће буџет града Бања Лука у 2009. години износити 153 милиона умјесто планираних 186 милиона марака.

- Овим ребалансом буџета смањили смо све планиране приходе, а један од најзначајнијих је код индиректних пореза, гдје је дошло до смањења од око пет милиона марака. Смањени су такође и приходи градске ренте, средства нових улагања и инвестиција изградње објеката, те легализације објеката - истакао је Гаврановић.

Према ријечима начелнице Одјељења за финансије Aдминистративне службе града Радмиле Стојнић ребаланс буџета је направљен тако да не оштети установе које имају социјални и образовни карактер.

- Било је доста ријечи у медијима око буџета Центра за социјални рад, који је смањен за пет одсто али корисници тих услуга нису оштећени - рекла је Стојнићева.

Градоначелник Драгољуб Давидовић је рекао да уколико овај ребаланс не донесе позитивно стање и не побољша ситуацију градског буџета, направиће се нови ребаланс.

- Буџет је планска категорија која се током године прати, а ми смо у току ове године предузели све могуће мјере и по инструкцијама Владе Републике Српске и руководећи се оним шта раде друге земље у овом периоду економске кризе, због чега смо направили овај ребаланс буџета - казао је Давидовић.

Ребалансом буџета Одјељење за друштвене дјелатности умјесто планираних 12.635.000 марака мање на располагању 4,2 милиона марака. Одјељење за борачко-инвалидску заштиту имаће мањи буџет за 1.182.000 КМ док је за суфинансирање спортских активности буџет смањен за 1.400.000 марака...

Одборници су на сједници Скупштине града усвојили и Приједлог рјешења о верификацији мандата одборнику Скупштине града Милану Пећанцу из Српске демократске странке, затим Приједлог измјена и допуна о програму уређења грађевинског земљишта за 2009. годину, те приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о градским административним таксама.                                         

Тражена смјена

Против усвајања ребаланса буџета су били одборници Партије демократског прогреса и Српске демократске странке.

Пред сједницу Скупштине града СДС је тражио смјену начелника Одјељења за финансије Aдминистративне службе града Радмиле Стојнић "зато што је изјављивала да је градски буџет планиран на реалној основи и да ће имати развојну компоненту".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.