Фото: БЛ Портал
БАЊАЛУКА - Бањалука би у наредних 30 дана требало да добије споменик кнезу Лазару на кружном току код „Леснине“, вриједан око 1,7 милиона КМ са ПДВ-ом.
Градоначелник Драшко Станивуковић данас је обишао радове и представио изглед будућег споменика, али је остао без конкретнијег одговора на питање БЛ портала како се модел статуе нашао на ливењу прије него што је Град расписао тендер.
Према најави градоначелника, споменик ће бити висок до 15 метара и видљив са свих страна једног од највећих саобраћајних чворишта у Бањалуци.
„Желимо да будућим генерацијама дамо још један важан пројекат. Иза мене се налазе радови на новом споменику у граду Бањалуци. Постоје многа питања зашто, а ја постављам питање: зашто не? Има ли нека друга личност важнија која треба овдје да буде? Ја мислим да нема“, рекао је Станивуковић.
БЛ портал питао је градоначелника како је могуће да је модел споменика, према раније објављеним информацијама, већ био на ливењу у Суботици прије расписивања јавне набавке.
„Све је рађено у складу са процедурама, то су спекулације“, кратко је одговорио Станивуковић.
Посао изградње споменика добила је група понуђача коју чине фирме „Кото“ из Бањалуке и Београда, а вриједност уговора износи око 1,7 милиона КМ са ПДВ-ом. На тендер је пристигла само њихова понуда.
БЛ портал је раније писао да је јавна набавка расписана 24. априла, док су се само неколико дана касније појавиле информације да се модел према којем ће бити изливен споменик већ око мјесец дана налази у Суботици.
Говорећи о фирми „Кото“, Станивуковић је рекао да је ријеч о лиценцираној фирми која квалитетно обавља овакве послове.
„У суштини, та фирма је једина лиценцирана, раде квалитетно. Све је рађено у складу са процедуром“, рекао је Станивуковић, не улазећи детаљније у хронологију израде статуе и поступка јавне набавке.
Станивуковић је рекао да кружни ток код „Леснине“ није случајно изабран за локацију споменика, јер се налази на једном од главних улаза у град.
„Није ово само кружни ток. Ово је једно од највећих чворишта и раскрсница. Највећи споменици у свим европским градовима налазе се на највећим чвориштима и раскрсницама. Ово је улаз у Бањалуку, капија града“, казао је Станивуковић.
Током обраћања новинарима показао је одштампане фотографије кружних токова и споменика у европским градовима, представљајући их као примјере сличног уређења великих градских раскрсница.
Открио је и како ће изгледати фигура кнеза Лазара.
„У једној руци ће држати мач, у другој Косовски завјет и показиваће управо у правцу Косова. Кроз изградњу споменика чувамо нашу историју“, рекао је градоначелник.
Говорећи о симболици споменика, Станивуковић је оцијенио да се данас недовољно говори о положају српског народа на Косову и Метохији.
Градоначелник је током обиласка најавио и велике промјене у непосредној близини кружног тока.
Показујући на простор старог паркинга иза бензинске пумпе, рекао је да је на тој локацији планирана изградња великог хотела.
Према његовим ријечима, постојећа пијаца требало би да буде измјештена, док би на њеном мјесту било изграђено ново стамбено насеље.
Станивуковић се осврнуо и на критике предсједника Скупштине града Љубе Нинковића, који је претходно отворио питање из које буџетске ставке се финансира изградња споменика.
„Чујем запрепаштеног предсједника Скупштине како плаче: ‘Не знам гдје је то Драшко ставио у буџету’. Да су видјели, скинули би одмах“, рекао је Станивуковић.
Најавио је да ће градска администрација наставити реализацију пројеката које сматра значајним за очување историјског сјећања.
„Ми ћемо завршити причу и о Меморијалном комплексу у Доњој Градини“, поручио је Станивуковић, преноси БЛ Портал.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.