У први разред биће уписано око 1.800 дјеце

Сања Јокић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: У први разред биће уписано око 1.800 дјеце

Према подацима Завода за статистику Републике Српске у новој школској години би се у 19 градских основних школа требало уписати око 1.800 малишана. Тестирања ће бити обављена у априлу и мају.

Ово је "Гласу Српске" изјавила портпарол Министарства просвјете и културе РС Aлександра Марић.

- Родитељи су приликом уписа ученика у основну школу дужни да доставе извод из матичне књиге рођених, потврду о мјесту пребивалишта као и налаз и мишљење о здравственој способности дјетета. У први разред се могу уписати и они малишани који из неког разлога то нису прије учинили - казала је Марићева.

Предсједник Aктива директора бањалучких основних школа и директор ОШ" Георги Стојков Раковски" Душан Мишљеновић рекао је да су први пут у сарадњи са Aдминистративном службом града добили евиденцију о броју дјеце која су рођена 2005. године и која ће ове године први пут сјести у школске клупе.

- Ова евиденција нам је од велике користи јер нам даје увид у податак колико је малишана у нашем уписном подручју. Тренутно смо у фази формирања Комисије за упис у сарадњи са бањалучким Домом здравља а када се то приведе крају онда ће се почети са уписивањем првачића. Према нашим процјенама, почетком следећег мјесеца почећемо са овим активностима - појаснио је Мишљеновић.

Он је додао да приликом уписа, будући ученици пролазе низ тестова који се реализују у сарадњи са школским педагозима и психолозима а помоћу којих се испитују њихове моторичке и интелектуалне способности.

- На основу тога стручна лица формирају коначно мишљење да ли је дијете "спремно" односно психо-физички способно за упис у школу. Уколико се покаже да неки од њих не задовољавају основне критеријуме за даље похађање наставе, иде се са детаљнијим анализама и тестирањима дјетета која организује Виша школска комисија - казао је Мишљеновић.

Он је истакао да малишани иду и на обавезан систематски преглед којим се утврђује њихово опште здравствено стање односно да ли постоје евентуално неке потешкоће које би им отежале боравак у школи.

- У оквиру тог прегледа првачићима се препоручује и одлазак код стоматолога - рекао је Мишљеновић.

Мишљеновић истакао да ове године у ОШ "Георги Стојков Раковски" очекују већи број првачића.

- Прошле године уписан је 81 ученик док се ове године на упису очекује више од стотину. На основу те бројке формираће се четири одјељења - казао је Мишљеновић.

Мрежа

У сарадњи са Aдминистративном службом града и Министарством просвјете и културе Републике Српске урађена је нова мрежа школских подручја.

- Овај пројекат ће додатно допринијети уређењу школске уписне политике за ову годину - казао је Душан Мишљеновић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.