Фото: Тражи се оброк више у јавној кухињи
Бањалука - Упркос економској кризи, градски Црвени крст успио је да повећа број корисника помоћи, па је тако прошле године на казану јавне кухиње оброк сваког дана добијало 435 социјално угрожених особа или 35 више у односу на годину раније.
Иако још нису саставили коначан план за предстојећих 12 мјесеци, у Црвеном крсту се надају да ове године неће бити смањења броја оброка у јавној кухињи, јер све више становника тражи њихову помоћ.
- Некако смо успјели прошлу годину да изнесемо захваљујући подршци градских власти, јер су они у цијелости финансирали 435 оброка. Било је веома тешко, с обзиром на то да су намирнице из дана у дан поскупљивале, а захтјева за помоћ је било све више - нагласила је секретар градске организације Црвеног крста Бањалука Жељкица Илић.
Додала је да су путем пројекта Црвеног крста/крижа БиХ и Друштва отвореног фонда Сороша, које је финансирало све јавне кухиње на простору БиХ, имали додатних 60 оброка.
Нагласила је да је много људи изразило потребу за оброком у јавној кухињи, у којој се дневно може спремити 2.000 оброка.
- Трудимо се да не вратимо никога ко потражи помоћ и да свако поједе бар један оброк једном седмично из наше кухиње, јер увијек се спреми мало више. Што се тиче потреба, оне су заиста велике, јер су многи остали без посла, а били су храниоци породица. Велики број су, нажалост, млади, радно способни људи, а ту су и бројни пензионери са ниским примањима који немају сродника - истакла је Илићева.
Додала је да је тешко процијенити каква ће бити ова година, јер још није потписан уговор са градском управом.
- Имамо обећање градских власти да неће бити смањења, али да ли ће бити повећања оброка, то још не знамо - образложила је Илићева и навела да су у прошлој години од градских власти за рад јавне кухиње добијали 31.000 мјесечно.
Представници Црвеног крста труде се и да бар два пута годишње, поводом Недјеље Црвеног крста и Недјеље борбе против туберкулозе у приградским подручјима социјално угроженом становништву подијеле пакете помоћи.
- Пред Нову годину смо упутили 50 захтјева великим маркетима, установама и центрима за помоћ. Нажалост, имали смо само једну хуманитарну акцију у “Мом маркету”, гдје је скупљено доста помоћи, “Меркатор” нам је изашао у сусрет и посластичарница “Ћамбела”. Оно што смо прикупили подијелићемо угроженима у приградским мјесним заједницама у сљедећем периоду - рекла је Илићева.
Додала је да су се за помоћ обраћали и Управи за индиректно опорезивање РС.
- Управа располаже заплијењеном робом у складиштима за коју плаћа закуп. Ријеч је о огромним количинама намирница, које се уништавају или пропадају. Неколико пута смо им се обраћали са захтјевом да се та роба додијели Црвеном крсту, али, нажалост, на наше захтјеве није одговорено - појаснила је Илићева.
Градска организација Црвеног крста је у 2012. години прославила стотину година рада и постојања.
- Цијела прошла година била је у знаку овог јубилеја са низом активности, а у јануару ћемо издати публикацију, гдје смо сумирали све што смо урадили у протеклој години - објаснила је Илићева.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.