Фото: Тешко до дипломе и посла
Иако би у јавним институцијама на сваких 16 радника требала да буде запослена једна особа са инвалидитетом, у Бањој Луци то није чест случај.
Портпарол Хуманитарне организације "Партнер" Вања Чолић рекла је да се Закон о професионалној рехабилитацији, оспособљавању и запошљавању особа са инвалидитетом, који је на снази четири године, не примјењује у мјери у којој би требао.
- Ово се посебно односи на лица са тежим тјелесним инвалидитетом и менталном ретардацијом. Иако они могу да обављају одређене врсте послова, запошљавање таквих особа је врло тешко или у чешћим случајевима никакво - истакла је Чолићева.
Према њеним ријечима, највећи број запослених особа са инвалидитетом ради у Заводу дистрофичара, Центру за социјални рад и Заводу за рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић" у Трапистима.
- Није циљ да све особе са инвалидитетом буду запослене на једном мјесту. Они заслужују да им се пружи шанса у свим јавним предузећима, гдје би обављали послове у складу са својим могућностима. Међутим, послодавци се у већини случајева радије одлучују да плате одређене казне него да запосле особу са инвалидитетом. Разлог за то најчешће је страх да такве особе неће да испуне своје радне обавезе и да њихов учинак неће бити на задовољавајућем нивоу - казала је Чолићева.
Додатни проблем при запошљавању особа са инвалидитетом представља и немогућност образовања, јер на неким факултетима није ријешено ни питање архитектонских баријера.
- Иако је инклузивно образовање дефинисано законом, не примјењује се у пракси, јер не постоји довољан број стручних тимова који би то обављали. Такође, још увијек није уведена асистенција у настави за дјецу која је требају - нагласила је Чолићева.
Она је додала да је одређени степен образовања неопходан како би се запослиле особе са инвалидитетом и то код послодаваца често представља изговор да не запосле овакве особе.
Чолићева је истакла да се пројекат персоналне асистенције у највећем граду Српске добро спроводи и да је веома успјешно почео да се реализује и у Градишци, а на реду су и Лакташи.
- Суштина је помоћи особама са инвалидитетом у обављању свакодневних активности, које због инвалидности не могу сами да ураде. Персоналног асистента може да има само особа са тјелесним инвалидитетом код које су очуване менталне способности - казала је Чолићева.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.