Сваки трећи ђак има здраве зубе
Недавно завршени стоматолошки систематски прегледи ученика бањалучких основних школа показали су значајан напредак у здрављу зуба међу младим генерацијама.
У оквиру прегледа, који су обухватили укупно 1.363 ђака седмих разреда, забиљежен је раст процента оних са здравим зубима, који сада износи 33,24 одсто, у односу на 2018. годину када је био знатно нижи, свега 13,84 одсто. Ови резултати, које је објавио Дом здравља, показују како су превентивне мјере и редовни прегледи, као и боља доступност стоматолошке заштите, допринијели побољшању оралног здравља дјеце.
- Стоматолошке амбуланте у школама имају кључну улогу у превенцији, пружајући дјеци редовне прегледе, едукацију о правилној хигијени зуба и десни, као и брзе интервенције кад год је то потребно - истакли су из Дома здравља.
Додали су да повећана доступност стоматолошке заштите, путем тимова распоређених у десет школских амбуланти широм града, омогућава родитељима да прате здравствено стање зуба својих малишана у окружењу које им је већ познато и у којем се осјећају сигурно. Из Дома здравља су истакли да дјечији стоматолог у школској амбуланти дјеци пружа не само неопходне интервенције, већ их едукује и упозорава на све негативно што би угрозило њихово орално здравље.
- Стручни тимови стоматолога успоставили су редовне програме едукације и превентивних прегледа, што помаже дјеци да развију правилне навике у њези зуба и смањује ризик од каријеса и других оралних обољења - истакли су из ове установе.
Појаснили су како је данас у развијеним земљама свијета проблем каријеса већ ријешен, али је у неразвијеним и руралним срединама и даље у порасту.
- Сматра се да је разлог оваквог стања непостојање дјечјих стоматолошких амбуланти у сеоским школама, велика удаљеност од стоматолога, недостатак правилно организоване школске стоматолошке заштите као и непознавање значаја оралног здравља - навели су из Дома здравља.
Стоматолог Невена Кошчица, истакла је за "Глас Српске" да основци данас више воде рачуна о денталној хигијени него раније, а да на то утичу фактори попут образовања, утицаја породице и друштвеног окружења.
- Дјеца сада више уче о правилном прању зуба, употреби конца за зубе и посјетама стоматологу кроз школску наставу, кампање и друштвене медије. Многи наставници и педијатри активно промовишу ове навике, а стоматолози често раде са школама, организују бесплатне прегледе и подучавају дјецу о правилној денталној хигијени. Савремени производи за оралну хигијену постали су много лакши за употребу и примамљивији за дјецу. Постоји широк спектар пасти за зубе у различитим укусима, електричних четкица, штапића за зубе и других помагала која су прилагођена потребама и интересовањима дјеце - појаснила је Кошчица.
Према њеним ријечима, иако је у неким развијеним земљама забиљежено опадање учесталости каријеса код дјеце, како каже, у нашој земљи проблем каријеса код ове популације и даље је на високом нивоу.
- Најчешћи узроци за то јесу неправилне навике у исхрани, стрес и емоционални проблеми адолесцената који могу утицати да њихово интересовање за хигијену опада те родитељи који не инсистирају довољно на правилном прању зуба код старије дјеце - рекла је Кошчица и додала да каријес може имати озбиљне посљедице за орално здравље, али и свеукупно здравље у млађем, али и старијем животном добу.
Школе
О здрављу најмлађих и тинејџера до 18 година Служба за стоматолошку здравствену заштиту брине путем десет тимова распоређених у стоматолошким амбулантама у основним школама "Иво Андрић", "Бранко Радичевић", "Змај Јова Јовановић", "Георги Стојков Раковски", "Свети Сава", "Вук Караџић", "Десанка Максимовић" Драгочај, "Борисав Станковић", "Јован Дучић" Куљани и ОШ "Станко Ракита" Врбања.
- Боља доступност стоматолошких амбуланти доприноси побољшању оралног здравља младих генерација, што се одражава на њихово цјелокупно здравље, самопоуздање и квалитет живота - поручили су из Дома здравља.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.