Сунце извукло змије из легла

Сања Јокић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Сунце извукло змије из легла

Топлије вријеме претходних дана учинило је да се повећа број змија на подручју града, а неколико пута сам их видио и у кругу предузећа "Електродистрибуција" на Меденом пољу у насељу Aда. Екипе које су задужене за њихово уклањање требало је да већ предузму превентивне мјере, да би се становништво заштитило.

Овим ријечима се "Гласу Српске" обратио Бањалучанин Синиша Зивлак.

- И сами знате колико је ових гмизаваца ухваћено у граду прошле године, тако да би било паметније да се што прије почне са њиховим уништавањем, да би се избјегле било какве непријатне ситуације - рекао је Зивлак.

И радници "Униса" у Рамићима су имали прилику да се сретну са змијама, како у кругу ове фабрике тако и у на оближњем путу, гдје је једну прегазио аутомобил.

- Земљиште око фирме и у њеној непосредној близини је запуштено и обрасло травом и шипражјем, тако да није чудно што су се појавиле. Без обзира на то, неопходно је учинити све да би се спријечило њихово појављивање, јер се у овом дијелу града налазе многобројна домаћинства - истакао је један од радника који није желио да му објавимо име.

У предузећу које је надлежно за уништавање гмизаваца "Еко-Бел" рекли су да нису упознати са овим случајевима.

- Први пут чујем за то, јер да је тако било, Цивилна заштита града, по чијем налогу наши тимови излазе на терен, била би упозната са тим - рекао је директор "Еко-Бела" Владимир Шушњар.

Према његовим ријечима, сљедећих дана очекују да ће бити потписан споразум са градском управом, да би се почело са девиперизацијом.

- Екипе "Еко-Бела" су током прошле године ухватиле више од 200 змија, од којих се највећи број појавио у центру града, на обали Врбаса те у насељу Долац. Већина ухваћених гмизаваца је била безопасна и њих смо послије хватања враћали у природна станишта, док смо отровнице одмах уништавали - казао је Шушњар.

Он је напоменуо да и сами грађани треба више пажње да посвете својим двориштима и мјестима гдје бораве, јер уколико су запуштена, већа је шанса да се змије појаве.

- Ова врста гмизаваца највише воли напуштене просторе, високу траву и жбуње, као и осунчана мјеста, на којима има много камења - додао је Шушњар.

У бањалучком Дому здравља наглашавају да уколико дође до угриза змије, прије него што се дође код љекара рану треба разрезати на мјесту угриза, истиснути отровану крв и испрати водом.

- Изнад мјеста угриза рану треба подвезати, да би се спријечило ширење отрова у крвоток, а послије тога обавезно отићи до љекара - рекли су у Дому здравља.

Катић

Начелник Одсјека за Цивилну заштиту у Aдминистративној служби града Жељко Катић је рекао да је током прошле године на девиперизацију утрошено 25.000 марака.

- Ова средства су потрошена на превентивно третирање терена од насеља Српске топлице до Залужана, на третирање самог угроженог подручја, као и на појединачне интервенције на позив становништва - појаснио је Катић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.