
БАЊАЛУКА - Радници предузећа "Деп-от" приморани су да почну са штрајком, јер "Чистоћа" није испоштовала договор постигнут са градоначелником Драшком Станивуковићем.
Ово је јуче истакао предсједник Синдикалне организације Дарко Кнежевић нагласивши да се "Чистоћа" одлучила за улазак у извршење судске пресуде.
- Ранијом судском пресудом, за коју смо тражили ревизију, требало би да ми исплатимо "Чистоћи" око 1,7 милиона марака са каматама, те им дозволимо улазак у посјед. Они су се сада одлучили да не покрену улазак у посјед од суда, него да само повуку новчана средства са рачуна - појаснио је Кнежевић за "Глас Српске".
Како је истакао, резервисали су више од договореног, односно 1,9 милиона КМ, а овим су прекршили договор са Станивуковићем који је био да "Чистоћа" не улази у извршење пресуде, а да "Деп-от" не иде у штрајк.
- Самим тим покретањем ми немамо другу опцију него да сходно акту о минималном процесу рада на регионалној депонији у Рамићима наредних седам дана, укључујући и данас, радимо од седам до 13 часова - казао је он.
Кнежевић је додао да ће након наведеног периода радити још краће, односно од седам до 11 часова, те да ће након тога промјене у начину рада бити важеће све док се не испуне захтјеви синдиката.
- Нећемо више пристајати ни на какве захтјеве "Чистоће". Имамо опцију да град откупи земљиште које је дао као оснивачки капитал, а које очигледно није било у његовом власништву јер га је добила "Чистоћа" или да нађе нову локацију за нас - поручио је Кнежевић и додао да, док год се то не ријеши, они неће одустати од својих принципа.
Навео је да очекује позитиван исход, јер ће неодвожење отпада довести до еколошке катастрофе.
- Ово представља потенцијални проблем за наше друштво зато што 400.000 људи на депонији одлаже смеће, што је пола Републике Српске. Због тих истих људи сматрам да ћемо морати поново разговарати и покушати ријешити овај проблем - рекао је Кнежевић.
Подсјећамо, прије мјесец градоначелник је одржао састанак са представницима ова два предузећа на којем су успјели да спријече штрајк радника и пролонгирају улазак "Чистоће" у посјед земљишта "Деп-ота", чиме су добили драгоцјено вријеме за проналазак најбољег рјешења.
- Судски спор који траје више од 15 година окончан је у корист "Чистоће", а извршење пресуде значило би преузимање земљишта, што је пријетило прекидом рада депоније и могућим штрајком радника. Захваљујући конструктивном разговору, успјели смо да одложимо извршење пресуде и отворимо простор за дијалог - казао је тада Станивуковић.
Опасност од пожара
Радници "Деп-ота" су средином фебруара организовали протест испред Градске управе те су блокирали и одлагање отпада на депонији у Рамићима на неколико часова. В. д. директора "Деп-ота" Ратко Јокић казао је тада да се предузеће и његови радници налазе у безизлазној ситуацији и да надлежни годинама игноришу њихове апеле за рјешавање проблема.
Он је упозорио да излазак "Деп-ота" из посједа може довести до еколошке
катастрофе која би угрозила цијелу Бањалуку и околину.
- Ако престанемо с пријемом отпада, у року од 15 дана пријети опасност од пожара који се не може угасити. Ради се о подземним пожарима на дубини од преко 15 метара који емитују огромне количине метана и других штетних гасова - појаснио је Јокић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.