Санација путева од половине марта

Aлександар Поповић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Санација путева од половине марта

Већина саобраћајница у Бањалуци због рада грталица и посипања великих количина соли током зимског периода претрпјеле су велика оштећења, па ће половином овог мјесеца започети њихова санација.

- Грађевинска сезона на подручју града почиње 15. марта, чиме би започела и санација ових оштећења. Приоритет имају примарне саобраћајнице и централни дијелови, гдје је интензитет саобраћаја највећи. Затим ће бити саниране друге саобраћајнице, гдје се одвија јавни градски превоз, а потом ће се радити на осталим сабирним саобраћајницама и другим саобраћајним површинама - рекао је шеф Одсјека за комуналне послове у Aдминистративној служби града Драженко Кењало.

Према његовим ријечима, у буџету града за ове намјене предвиђено је 1.700.000 марака које ће бити искоришћене за одржавање градских асфалтних саобраћајница и макадамских путева.

- Осим тога, планирано је и издвајање 1.500.000 марака за одржавање локалних и некатегорисаних путева - казао је Кењало.

Нагласио је да се саобраћајнице одржавају и у зимском периоду.

- Зими санирамо “ударне” рупе са хладном асфалтном масом, што је прелазно рјешење до почетка рада асфалтних база - додао је Кењало.

У Одјељењу за инспекцијске послове рекли су “Гласу Српске” да је током зиме дошло до оштећења саобраћајница у готово свим дијеловима града.

- Саобраћајна инспекција свакодневно контролише терен и евидентира оштећења. Чим их уочимо обавјештавамо надлежно одјељење да се ради безбједности саобраћаја што прије санирају оштећења  - рекао је начелник одјељења Новак Петраш.

Додао је да грталице знатно оштећују и лежеће полицајце, вибрационе траке, као и ивичњаке.

- Коловоз, међутим, највише оштећује со коју зимске службе посипају током чишћења. Сада када се снијег отопио видљива су оштећења на свим саобраћајницама, али су приоритет ударне рупе којих такође има доста - нагласио је Петраш.

Возачи кажу да су задовољни што ће саобраћајнице бити саниране.

- Ионако је лоше стање на бањалучким улицама, а у зимском периоду су настала нова оштећења. Живим у Обилићеву и тамо је стање на саобраћајницама изузетно лоше - рекао је Бањалучанин Драган Јовановић.

Инспектори

На подручју града оштећен је и велики број саобраћајних знакова.

- Саобраћајни инспектори сваког дана евидентирају до три саобраћајна знака која су оштећена или уништена. Оштећења настају како од удара аутомобила, тако и од неодговорних грађана који их поломе - рекао је Петраш.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.