Фото: Прослава слободе
Бањалука - Дан града 22. април ове године биће обиљежен свечаније у односу на претходне године јер ће неке од манифестација бити организоване и у сеоским и приградским насељима.
Обиљежавање Дана града почиње данас традиционалном културном манифестацијом "Дани Владе Милошевића", а завршава се 28. априла, када ће бити изведена представа "Арт" у Градском позоришту "Јазавац".
Током двоседмичне прославе 22. априла, дана када је Бањалука 1945. године у Другом свјетском рату ослобођена од фашизма, грађани ће моћи да пропрате бројне културне и спортске догађаје од такмичења у пливању, шаху и куглању до бројних концерата, изложби…
Начелник Одјељења за друштвене дјелатности и члан Организационог одбора за обиљежавања Дана града Раденко Ђурица рекао је да ће ове године неке од културних и спортских манифестација бити одржане у приградским насељима како би што више грађана било дио овог празника.
- Тако ће, између осталог, КУД "Пискавица" одржати смотру ветеранских културно-умјетничких друштава у Пискавици од 19. до 21. априла - казао је Ђурица и додао да ће грађани имати прилику да уживају и у богатом културно-забавном програму који ће градска културно-умјетничка друштва приредити на Тргу Крајине 22. априла.
Истог дана биће одржана и централна свечаност у Банском двору, на којој ће бити додијељене награде и признања, а на којој ће присуствовати и гости из градова-партнера.
Према ријечима потпредсједника скупштинске Комисије за награде и признања Миленка Јаћимовића за награду "Златни грб" предложени су Архив РС и Српско пјевачко друштво "Јединство" , док су за "Плакету града Бањалука" предложене ОШ "Јован Цвијић", књижевник Ранко Павловић, архивски радник Душан Поповић, те спортско-друштвени радник Небојша Куштриновић.
- За исту награду предложени су хуманитарни радник Борис Тестен, спортски радник Милорад Славнић, као и проф. др Сања Сибинчић - рекао је Јаћимовић и додао да су за награду Града младима предложени пијаниста Дејан Јанковић и Јелена Стевандић, чланица џијуџицу клуба "Шогун".
Ове године нећи бити додијељена награда Кључ града Бањалука са повељом Почасни грађанин града, јер скупштинска Комисија за награде и признања није прихватила да Светозар Пуцар, који је једини предложен, добије ову награду.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.