Фото: Посао чека више од 15 хиљада Бањолучана
Од 15.747 Бањолучана који су се протеклог мјесеца нашли на списковима Бироа за запошљавање, 4.853 има завршену средњу школу. До јуче је међу њима била и тридесетседмогодишња Цвијета Јовчић.
- Већ десет година сам пријављена на Бироу. Данас сам дошла да пријавим преквалификацију јер сам у међувремену завршила вишу пословну школу - каже Јовчићева.
Она је додала да је завршила средњу школу за конфекционара текстила, али да у струци никада није радила.
- Од када сам пријављена на Бироу имала сам само једну понуду за посао. Нудили су ми да радим бесплатно првих неколико мјесеци, али ми нису могли гарантовати да ћу остати на том радном мјесту и када дође вријеме да ми плате - прича Цвијета, мајка двоје основаца.
Додала је да се нада да ће са новом квалификацијом имати више понуда за посао.
- Једини извор прихода у нашој породици је супругова плата. Довољна нам је само да саставимо крај са крајем - жали се Јовчићева.
Каже да је најтеже када дјеци треба купити књиге и опремити их за нову школску годину.
- Сналазимо се некако, као и већина других људи. Немамо баш много избора - рекла је Цвијета.
На бањолучком Заводу за запошљавање протеклог мјесеца било је и 3.194 особа старијих од 50 година. Ништа више среће у тражењу посла нису имали ни неквалификовани радници, којих је на списку било 3.161.
На Бироу је и велики број младих од 20 до 27 година. Њих 2.542 чека понуде за посао. Један од њих је Горан Матић, двадесетчетворогодишњи возач. Ни он никада није радио у струци, а на Бироу за запошљавање пријављен је двије године.
- Са Бироа ме никада до сад нису звали, нисам имао понуде за посао - каже Матић и додаје како је једина погодност што има здравствено осигурање.
Каже да већ двије године ради "на црно".
- Правим намјештај и до сад, на срећу, нисам имао проблема са инспекцијом, али не могу овако довијека. Зарадим за основне потребе, а понекад обрадујем млађу сестру yепарцем - прича овај двадесетчетворогодишњак.
У октобру су се на Биро за запошљавање пријавиле 722 особе, док су 424 особе добиле посао.
Према подацима бањолучког Бироа за запошљавање у октобру су посао тражиле 1.004 особе са високом стручном спремом и осам магистара и специјалиста. На списковима Бироа протеклог мјесеца било је и 413 ратних војних инвалида и 2.064 учесника рата.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.