Фото: Плаћање паркинг мјеста SMS-поруком
Сваки "м:тел" корисник којем затреба паркинг мјесто у Бањој Луци моћи ће од понедјељка, 1. фебруара, путем услуге "m:parking", односно SMS поруком да плати коришћење паркинг мјеста.
Ово је у петак на конференцији за новинаре саопштио шеф Одсјека за паркинге и гараже у Одјељењу за комуналне и стамбене послове и послове саобраћаја Бранимир Папић.
- Потребно је само у SMS-у навести регистарску ознаку возила без размака и цртица, а затим послати поруку на кратки број, у зависности од тога коју карту корисник жели да купи и у којој паркинг зони се налази. Паркинг је једном поруком могуће резервисати на сат времена или цијели дан - рекао је Папић.
Према његовим ријечима, послије слања SMS резервације, важно је да корисник сачека повратну SMS поруку, која је званична потврда о плаћеном паркингу.
- У поруци ће такође бити потврђен број карте за паркинг мјесто, зона у којој је паркирано возило и вријеме до када траје паркинг. Корисник ће десет минута прије истека времена за паркинг бити о томе обавијештен путем бесплатног SMS-а, а слањем нове поруке моћи ће да продужи вријеме паркинга - рекао је Папић.
Он је додао да је слањем двије узастопне поруке могуће уплатити два сата паркинга, а обавјештење о истеку корисник ће добити десет минута прије истека другог сата.
- Систем за наплату и контролу паркирања путем SMS-а спреман је за почетак рада - рекла је портпарол компаније "м:тел" Aида Халиловић.
Обуку је прошло 30 радника који раде на контроли паркинга, али и радници у Aдминистративној служби који се баве овим пословима.
- Контролор ће помоћу посебног преносивог рачунара имати ГПРС конекцију која омогућава пренос података са "м:паркинг" системом, гдје ће једноставним питањем провјерити да ли је за одређени регистрациони број возила услуга плаћена или не. Исто тако моћи ће на лицу мјеста да штампа доплатне карте - објаснила је Халиловићева.
Радници на паркинзима сматрају да је увођење ове услуге добра идеја јер возачи често немају кованица да би их убацили у апарат, па се и због тога стварају гужве.
Прошле године град је зарадио 2.700.000 КМ на наплати паркинга, а тај новац се усмјерава у буyет града и користи за развој система паркирања у граду.
- Оспособљене су базе података, карте, мјесечне карте и сигнализација за ову услугу - рекао је надлежни за питање саобраћаја у Градској управи Драженко Кењало.
За један сат паркинга у зони 1 SMS треба послати на кратки број 065 1101, а за један сат паркинга у зони 2 SMS се шаље на кратки број 065 1100. Кратки број за SMS цјелодневну резервацију паркинга у зони 1 је 065 1105, а у зони 2 065 1103.
Посљедња цифра у броју је вриједност наплате (осим за 0,50 КМ), па је тако цијена за један сат паркинга у зони 1 једна КМ, док за зону 2 износи 0,50 КМ. Цијена SMS-а за резервацију цјелодневног паркинга је пет КМ у зони 1, односно три КМ за зону 2.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.