Освајачи планинских врхова и пећина све бројнији

Сања Јокић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Освајачи планинских врхова и пећина све бројнији

Љубитељи природе и адреналинских спортова све су бројнији и у Бањалуци, па се у планинарска, спелеолошка и пењачка друштва учлањује све више суграђана.

У Бањалуци је регистровано осам организација које се баве планинарством.

У Планинарско алпинистичко-оријентационом клубу "Бањалука", који има око 70 чланова, наводе да су Бањалучани, нарочито у прољеће, заинтересовани за планинарење и алпинизам.

- У овом периоду најчешће се пењемо на врх Козаре, а наше једноставније експедиције обично трају по два дана. Нове чланове добијамо углавном у прољеће, када већина становника послије зиме поново почиње са рекреацијом. Планинарење је веома добро за одржавање кондиције - каже предсједник овог клуба Душан Блажић.

Додаје да су освајање Хималаја, Кавказа и Монт Блана међу најдражим експедицијама клуба "Бањалука", за које су добили бројна признања.

Блажић истиче да је за овакве планинарске подухвате потребно много вјежбе и припреме.

- С обзиром на то да пењање на неки од врхова највећих свјетских планина траје понекад и по неколико мјесеци, припрема је веома важна. Наш колега Петар Пећанац, када се пењао на Хималаје, провео је пет мјесеци на надморској висини већој од 5.000 метара, што довољно говори о томе колико је планинарење захтијеван спорт. Упркос бројним изазовима и опасностима које вребају на планинарским путовањима, ништа се не може поредити са срећом коју осјетите када освојите неки познати врх - додаје Блажић.

Спелеолошко друштво "Понир", које постоји од 1984. године, данас има петнаестак активних чланова и најмодернију спелеолошку опрему.

- Ова врста спорта још је популарнија на Западу него код нас - рекао је члан овог клуба Предраг Цупаћ и додао да "Понир" сваке године организује експедиције по Херцеговини.

- До сада смо истражили на десетине подземних објеката на том терену. Уз то смо истражили низ објеката на ширем подручју Крајине - нагласио је Цупаћ.

Према његовим ријечима, десет чланова "Понира" укључено је у јединицу за заштиту и спасавање из рушевина у оквиру Цивилне заштите града Бањалука.

- Крајем марта организујемо курс за обуку нових спелеолога, који ће послије завршене обуке бити спелеолози приправници - казао је Цупаћ и објаснио да се обука састоји из теоријског и практичног дјела, који се изводи најприје на зидинама тврђаве Кастел, преко ватрогасног торња, па до стијена у насељу Српске топлице, гдје полазници имају прилику први пут да се спусте у јаму.

У Одјељењу за друштвене дјелатности у Aдминистративној служби града кажу да је програмом финансирања спорта и физичке културе на планинарство и спелеологију током прошле године утрошено 13.200 марака.

- Настојаћемо да током ове године предузмемо одређене активности да бисмо унаприједили ову врсту спорта - рекла је начелник овог одјељења Љиљана Радовановић.

Школа за водиче

Душан Блажић каже да у оквиру Клуба "Бањалука" ради и школа за водиче, коју воде искусни стручњаци из ове области.

- Одшколовали смо око 40 водича на подручју цијеле Републике Српске, који су обучени и оспособљени да воде планинарске групе било гдје у свијету - рекао је Блажић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.