Фото: Ново рухо за 23 зграде
Санација фасада на 23 стамбене зграде и обнова 12 лифтова, које су требале бити завршене још прошле године, почеће чим извођачи радова потпишу уговор са представницима заједница етажних власника.
Ово је рекла координатор за аналитику и односе са јавношћу у Одјељењу за стамбене и комуналне послове и послове саобраћаја у Служби града Данира Пипић.
Она је истакла да је проблем био што се на два расписана тендера није јавио довољан број квалификованих извођача радова.
- На трећем тендеру су одабрана предузећа која ће санирати фасаде и лифтове. Предузеће "ГП Вектор" из Бања Луке обновиће фасаду на зградама у улицама Николе Пашића, Aлеје Светог Саве, Краља Aлфонса Тринаестог, Тихомира Тихе Дамјановића, Книнске, Браце Поткоњака, Југ Богдана и улици Крајишких бригада НО. Вриједност ових радова, који ће се финансирати уз учешће грађана, износи око 210.000 марака - истакла је Пипићева.
Она је нагласила да ће предузеће "Тин инвест" из Градишке санирати фасаде на зградама у улицама Новице Церовића и Симе Матавуља.
Вриједност ових радова уз учешће грађана износи око 113.000 марака.
- Лифтови ће бити обновљени у зградама у улицама Мајке Кнежопољке, Цара Душана, Милоша Обилића, Бана Милосављевића, Драгомира Малића и Симе Матавуља. Извођач радова је фирма "Три бест" из Бање Луке, а вриједност радова је око 240.000 марака - истакла је Пипићева.
Она је нагласила да су зграде за обнову фасада и лифтова изабране на основу пет критеријума.
- Критеријуми по којима су изабране ове зграде су проценат сопственог учешћа заједница етажних власника, локација објекта, година изградње и спратност, као и наплативост комуналне накнаде и накнаде за кориштење грађевинског земљишта - истакла је Пипићева.
Највећи број бодова добиле су зграде у првој градској зони.
- Удаљеније зграде добиле су мањи број бодова. Када је ријеч о години изградње, за сваку годину старости зграде заједнице су добијале по 0,5 бодова. Зграде до пет спратова добиле су по пет бодова, а преко пет спратова и број бодова се повећавао - рекла је Пипићева.
На јавни позив за суфинансирање обнове фасада и лифтова упућен заједницама етажних власника пријавило се њих 68. Укупан број бодова одређивао је које од 68 пријављених зграда ће бити изабране за обнову. Одабране су 23 зграде за обнову фасада и 12 зграда за обнову лифтова.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.