Фото: Неопходна обнова дотрајалог моста у Карановцу
Мост на ријеци Врбас у мјесној заједници Карановац у веома је лошем стању. Преко дотрајалих дрвених дасака којим је поплочан мост сваког дана пређе велики број камиона и аутомобила који из Бање Луке иду за Кнежево и даље, за Сарајево или обрнуто.
Предсједник мјесне заједнице Карановац Бошко Вуксан рекао је да је мост саграђен послије Другог свјетског рата и да до данас нису рађене никакве санације на гвозденој конструкцији моста.
- Приоритет који је Савјет мјесне заједнице Карановац ставио пред себе је обнова моста, јер је он једина путна веза за обје стране наше МЗ, као и за Кнежево. Овим мостом сваки дан пролазе тешки камиони који превозе дрва, шљунак, камен... Иду и аутобуси са путницима и ако се жели безбједан прелаз преко Врбаса обнова је неопходна - рекао је Вуксан.
Он је нагласио да носивост моста износи 15 тона, а преко њега прелазе и теретњаци чија носивост достиже 50 тона.
- Посљедњих година у овој мјесној заједници ради више фирми, као што су "Козарапутеви" те "Камени агрегати" чији камиони возе велике количине шљунка и камена преко моста, а тим путем се врши и велика експлоатација шуме гдје носивост њиховог терета досеже и тежину до 50 тона. Даске на мосту још увијек подносе тај терет, али су у јако лошем стању, нагризене зубом времена и густим саобраћајем - рекао је Вуксан.
Вуксан истиче да се МЗ Карановац више пута обраћала Aдминистративној служби града, Дирекцији за путеве Републике Српске и Дирекцији за саобраћај и везе у вези са реконструкцијом моста.
- Сваки пут су нам обећана средства и реконструкција моста, али још увијек није ништа било од тога. Сам прелазак теретних камиона преко моста је доста ризичан, а у тренутку када прелазе, мост се љуља и може доћи до пропадања јер је гвоздена конструкција дотрајала и, по мом мишљењу, може да пукне сваког часа - нагласио је Вуксан.
Портпарол Јавног предузећа "Путеви Републике Српске" Наталија Попадић рекла је да су упознати са проблемом и опасношћу преласка преко моста у Карановцу.
- У току ове године биће изведени припремни радови за изградњу новог моста у Карановцу. То прије свега подразумијева рјешавање имовинско-правних односа, провођење тендерске процедуре за избор извођача радова и пројектовање - истакла је Попадићева.
Она је додала да не зна када ће све ове припреме бити завршене и када ће се почети са изградњом моста у овој МЗ.
На подручју града Бање Луке до сада је изграђен 21 мост, два надвожњака, четири пасареле, а на приградском подручју изграђена су 54 моста различите конструкције, распона и дужине, у зависности од густине саобраћаја и препрека које премоштавају.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.