Нема разлога за панику: Школа и вртић на Старчевици остају у плану

В. Ж.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Нема разлога за панику: Школа и вртић на Старчевици остају у плану

БАЊАЛУКА - Градски менаџер Мирна Савић Бањац поручила је да школе и вртићи остају планирани управо на локацијама на којима су и раније били предвиђени.

- Разумијем узнемиреност грађана, посебно у мору нетачних натписа који се појављују и који немају везе са истином. Истина је да Бања Лука има више предвиђених локација за изградњу вртића које смо раније већ детектовали и обезбиједили, посебно у периоду када се разговарало о изградњи вртића средствима из буџета Кабинета предсједника Републике. Међу тим локацијама је и она на Старчевици, која остаје планирана и данас  - казала је градски менаџер.

Додала је да се управо измјеном регулационог плана користи прилика да се планирани објекат исте намјене помјери са приватног земљишта на градско, како би се избјегли додатни трошкови за откуп.

- Ово нам даје могућност да Град задржи пуну контролу над својом имовином и да пројекат реализује у складу са најбољим економским параметрима. Разлога за панику нема, школе и вртићи остају планирани управо на локацијама на којима су и раније били предвиђени – закључила је Савић – Бањац.

Вишекруна: Измјене не значе укидање

Oвлаштени потписник у Одјељењу за просторно уређење Вук Вишекруна истакао је да град Бања Лука остаје опредијељен да становницима Старчевице обезбиједи неопходне јавне садржаје и на тај начин унаприједи квалитет живота у једном од највећих градских насеља.

Нагласио је да измјене дијела Регулационог плана не значе укидање школе и вртића, већ управо стварање услова да ови објекти коначно буду изграђени.

- Желим још једном врло јасно да нагласим да су школа и вртић предвиђени планом. Корекцијом плана није дошло до брисања ових објеката, већ су корекције плана биле неопходне како бисмо створили реалне предуслове да се ти објекти изграде. Наш циљ је да оно што је годинама планирано коначно добије и своју реализацију  - истакао је Вишекруна.

Он је подсјетио да је претходно планско рјешење било из 2008. године, те да су се у међувремену структура и развој насеља значајно промијенили.

- Град на овом подручју располаже значајним земљиштем у свом власништву, али због структуре грађевинских парцела и неријешених имовинско-правних односа до сада није било могуће приступити реализацији планираних садржаја. Због тога смо ишли у правцу корекција које ће план учинити проводивим и омогућити конкретне кораке – навео је он.

Он је додао и то да је намјера да се кроз ове измјене првенствено створе услови за изградњу вртића, а потом и школе, уз истовремено очување зелених површина које су важан елемент уређеног и квалитетног урбаног простора.

- Развој насеља мора бити уравнотежен, са јавним садржајима који су потребни грађанима и који доприносе квалитету живота. Управо томе тежимо кроз ове измјене – закључио је Вишекруна.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.