Мраз тјера на куповину огрева

Сања Јокић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Мраз тјера на куповину огрева

Како су снијег и лед оковали град тако је појачана и потрошња огрева у домаћинствима која имају властито гријање, па није чудно што је многима ових дана понестало дрва и угља. Ипак цијена метра кубног дрвета од 60 до 80 марака за многе је превисока.

- Од цијена ми се леди крв у жилама. Прошла зима није била тако јака, па ми је остало дрва од претпрошле године. Рачунајући на ту залиху, јесенас сам купио свега пет метара буковине. Вјеровао сам да ће то бити довољно за ову зиму, али сам се преварио. Она сува су брзо изгорјела, а буковине имам још за десетак дана, тако да ћу морати у куповину. Ни сам не знам гдје ћу сада да их набавим, али и чиме ћу да их платим - прича Мирко Требовац са Петрићевца.

Слично прича и Милош Којић из Српских топлица, којег смо затекли у Пиланској улици како разгледа понуду дрва за огрев.

- Неко ће рећи да нисам добар домаћин, јер нисам обезбиједио довољно дрва за зиму. Међутим, јесенас ми је понестало пара, а оно што сам набавио ових дана на јакој зими сам и потрошио. Сада сам морао да посудим новац за огрев, јер не могу да гледам укућане како се смрзавају. Шпорет на дрва нам служи за гријање, али и за припремање хране, тако да сам приморан на куповину буковине - каже Којић.

Оваквих примјера је још, а продавци огрева у Пиланској улици тврде да продаја не иде онако како би они жељели.

- Беспарица је основни разлог лоше продаје. Претходних година у ово доба људима смо попуњавали залихе, а сада је интересовање слабо. Када стегне мраз, нешто се и прода, јер старији Бањолучани не воле да се смрзавају, а прије тога смо данима били без пазара - пожалио нам се продавац Војо Марковић.

Каже да је економска криза оставила дубок траг у свему, а то се одразило и на продају чврстог горива.

- За нас неколико који радимо овдје у Пиланској продаја и превоз дрва је основни извор примања. Беспарица је присутна, али овако лошу продају нисам очекивао. Не знам како ће се развијати ситуација, с обзиром на то да је зима стегла, а да није мали број оних којима је огрев при крају - додао је Марковић.

Цијена метра кубног букових цјепаница је око 60 марака, док за исцијепана дрва треба издвојити и до 80 марака по метру кубном.

Цијена угља је 180 марака по тони.

- Највише је оних који дођу и питају пошто су кола исцијепаних дрва, а онда оду даље. Знам неке који се посљедњих дана смрзавају у кућама јер немају пара за дрва. Не можемо да снизимо цијену. Са појефтињењем не бисмо имали зараду, а од тога живимо - каже један од продаваца, који није желио да му име објавимо.

Шумско газдинство

- Дрво за огрев, изрезано по метру просторном, код нас кошта 44,40 марака. У цијену је урачунат ПДВ, а превоз дрва од стране газдинства се посебно обрачунава, у зависности од количине која се превози и удаљености мјеста на које ју је потребно доставити - рекли су у Шумском газдинству Бања Лука.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.