Међународни дан толеранције - Сва дјеца су иста

Вања Штрбац
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Међународни дан толеранције - Сва дјеца су иста

Дјеца из три бањолучке основне школе: "Бранко Радичевић", "Иво Aндрић" и "Станко Ракита", у суботу су креативним програмом обиљежила Међународни дан толеранције.

Пјевајући, рецитујући и играјући у славу поштовања, прихватања и уважавања различитих култура у свијету, бањолучки малишани су у једночасовном програму присутне задивили својом маштом и талентима.

Програм реализован у сарадњи са ОЕБС-ом, одржан је у школи-домаћину "Бранко Радичевић", а поред ученика, за његову припрему били су задужени и психолози, учитељи и наставници из све три основне школе.

Приредба је била само завршетак акције која се одвијала скоро пола године кроз многе активности, од којих је једна била посјета малишана Удружењу националних мањина и разговор са члановима тог удружења.

Ученици ОШ "Бранко Радичевић" у част толеранције извели су разноврстан програм, али је највеће одушевљење публике изазвала Фолклорна група КУД-а "Весели бријег". Дјеца Роми у прелијепим ношњама и уз звуке даира играла су босонога, подржана снажним аплаузом уз пјесму "Aј Ромале".

Ивана Сантрач и Соња Ђурић, ученице основних школа носиоца пројекта и звијезде Ђурђевданског фестивала, отпјевале су познате мелодије, а у пратњи вокалне групе Ђурићева је пјевала и "Ријека без имена", пјесму којом је Марија Шестић прошле године представљала БиХ на "Евровизији".

Програм је, како и приличи, завршен представљањем Дјеце свијета. Ученици В4 Основне школе "Иво Aндрић", обучени као Индијанци, Мексиканци, Шпанци, Руси, Британци, Aмериканци, Кинези ...... поздравили су дјецу планете представљајући свако своју земљу.

- Ја сам шпанска дјевојчица и зовем се Пилар. У Шпанији многи воле да гледају кориду, али ја више волим да играм фламенко - рекла је Пилар, обучена као права Шпанкиња са лепезом и кастањетама у рукама и црвеном ружом у коси.

- Име ми је Ли. Моје име је кратко, али зато је моја земља Кина велика и у њој је у давној прошлости изграђен велики Кинески зид, представила се Кинескиња у кимону и са штапићима у коси.  

И тако редом... Најмлађи Бањолучани дали су на свој начин допринос љубави, разумијевању и толеранцији међу свим народима свијета.

Декларацију о принципима толеранције УНЕСЦО је усвојио 16. новембра 1995. године, а у њој пише да толеранција није уступак, снисходљивост или попустљивост. Она је, изнад свега, поштивање универзалних права свих људи и њихове слободе.

Без толеранције не може бити мира, а без њега ни развоја, односно демократије.

Бањолучки школарци, њихови учитељи и психолози овом приредбом дали су свој допринос његовању толеранције, која је у модерном свијету у којем живимо, важнија него икада прије. Од њих довољно. На реду су старији.

Иницијатор приредбе

Службеница за образовање у канцеларији ОЕБС-а Златица Грухаковић, рекла је да је у данашњем друштву, гдје постоји обиље различитости, неопходно уважавање и постојање толеранције.

- Ми смо иницијатори овог догађаја. Наишли смо на одличан одзив од стране ученика, тако да ћемо ове активности наставити и у будућности - истакла је Грухаковићева.

Директор ОШ "Бранко Радичевић" Јадранка Божић рекла је да је приредба резултат рада секција у којој су учествовали ученици, педагози и наставници трију бањолучких школа.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.