Фото: И средњошколци траже савјете психолога
Депресија, опште незадовољство, несигурност и посљедице брзог темпа живота, најчешћи су разлози због којих Бањолучани траже помоћ психолога.
Током прошле године, у психолошко савјетовалиште ОКЦ-а, јавило се око 150 особа, углавном старости између 20 и 45 година.
Према ријечима психолога овог савјетовалишта Милијане Нишкановић, људи се у ову установу јављају да би уз помоћ стручног лица покушали ријешити свој проблем.
- Разлог јављања углавном је потреба за континуираним психотерапијским третманом, усљед психичких сметњи и незадовољства које особа више није хтјела или могла да трпи - објаснила је Нишкановићева.
Она је додала да долазе и средњошколци након завршетка школе, тражећи помоћ при избору студија.
- Код нас још влада страх од психолога и психијатара. Неким људима, сама чињеница да имају проблем и да требају помоћ је неугодна, те се теже одлучују да потраже савјет - казала је психолог ОКЦ-а.
У приватној ординацији за психолошко савјетовање “Крнетић” кажу да им се обраћају лица готово свих узраста.
- Свако ко има проблем сам одлучује да ли ће потражити помоћ. Aли, ако се психичке сметње не лијече, могу да прерасту у проблем који утиче на функционисање цијелог организма. Стрес, на примјер, може да изазове чир, аритмију, висок притисак - истакао је психолог Игор Крнетић.
Он је нагласио да предрасуде о психолошком савјетовању нестају када особа примијети да психолошке проблеме не може сама ријешити.
Психолози се слажу да је све већи број особа које психичке сметње схватају као један од облика здравствених проблема, којима има лијека.
Психолог ОКЦ-а Милијана Нишкавновић каже да је рат оставио посљедице на људе.
- Какве ће те посљедице бити зависи од тога колико је лице било изложено ратним страхотама, те од нивоа психичке зрелости са којом је дочекао рат - казала је Нишковићева.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.