Црквена ће и даље да доноси смеће и смрад

Анита Јанковић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Црквена ће и даље да доноси смеће и смрад

Још нема трајног рјешења за Црквену, а у склопу реализације пројекта "Снабдијевање водом и уклањање отпадних вода" није предвиђено рјешавање проблема те рјечице, која је један од највећих загађивача Врбаса на територији Бањалуке.

Потврдио је ово "Гласу Српске" руководилац пројекта из Одсјека за европске интеграције и међународну сарадњу Винко Црнчевић.

- Проблем Црквене је друга тематика и није укључен у пројекат "Снабдијевање водом и уклањање отпадних вода" којим би се колекторима требало заштити водно подручје Врбаса на територији града Бањалука - рекао је Црнчевић.

На проблем несносног мириса, прљавог корита пуног смећа, размножавања глодара, гмизаваца, комараца... и уопште ријеке Црквене редакцији "Гласа Српске" жалили су се многобројни грађани Бањалуке, посебно из насеља Долац.

- Црквена, упркос томе што се чисти, чак неколико пута годишње доноси смрад који се шири у центру града. Она доноси и велике количине смећа. То је и потенцијална опасност за нас становнике јер је извор заразе. Љети су наши проблеми када од смрада не можемо да дишемо још већи, којима не знамо како да станемо у крај - рекла је становница насеља Долац Дијана Зекоња.

У Aдминистративној служби града још кажу да се за чишћење Црквене из буџета годишње издваја 60.000 марака.

- До сада је регулисани дио чишћен два пута и планира се чишћење у августу и октобру, а нерегулисани дио једном, колико је и предвиђено годишње. Aктивности чишћења подразумијевају прикупљање отпада, кошење корова, самониклог грмља, траве и осталог растиња, те машинско чишћење таложника на улазу у наткривени дио Црквене - рекла је портпарол у Одјељењу за комуналне послове и послове саобраћаја Данира Пипић-Манојловић.

У предузећу "Еко еуро тим", које је задужено за чишћење корита ријеке Црквене, сматрају да је највећи загађивач ове рјечице велики број канализационих одвода на Лаушу који се изливају у њу.

- Радимо у два наврата, два пута на уређеном дијелу и једном на неуређеном дијелу, и то су све предвиђене, планиране активности. Када су биле поплаве, имали смо ванредне радове у Павловцу код моста и на још једном мосту мало ниже, гдје смо морали машински вадити пијесак који се нагомилао. Сада, ових дана, слиједи поновно кошење траве уз корито које вршимо и до три пута годишње. Међутим, због превеликог броја канализација и поточића који се уливају у Црквену она је таква каква јесте - рекао је шеф механизације овог предузећа Драган Илић.

Потпорни зид

У кориту Црквене недалеко од "Тржнице" изграђен је потпорни зид којим је обезбијеђена обала коју је набујала ријека однијела током недавних поплава.

- Саобраћајница кроз Долац биће пуштена у функцију за двије седмице пошто је због специфичности терена и грађевине неопходно да се потпорни зид осуши - рекли су у Aдминистративној служби града.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.