Без радне дозволе 88 радника

Јелена Бјелица, Фото: В. Трипић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Без радне дозволе 88 радника

Бањалука - Инспектори рада су од почетка године током 399 контрола затекли 88 радника који са послодавцем нису имали закључен уговор о раду.

Рекао је ово за “Глас Српске” главни републички инспектор рада Чедо Рисовић.

- У свим случајевима гдје су инспектори код послодавца затекли раднике без закљученог уговора о раду издавали су прекршајне налоге и рјешењем наложили послодавцу да раднику обезбиједи радно правни статус у складу са законом. Када послодавац прими на рад радника дужан је да са њим закључи уговор о раду и да га пријави на обавезне видове осигурања - истакао је Рисовић и додао да су за почињене прекршаје инспектори издали прекршајне налоге у вриједности 51.000 марака.

Према његовим ријечима, рад на црно је највише заступљен у

области угоститељства.

- Управо због тога на мети контроле били су самостални угоститељски објекти - казао је Рисовић.

У Савезу синдиката Републике Српске тврде да је цифра од 88 непријављених радника на подручју бањалучке регије нереална, јер је тај број много већи.

- Инспектори не могу да открију стварно стање, а свако од нас зна бар једну особу која ради на црно. Постоје многи начини како се прикривају ти радници и они контролама не могу ништа да утврде. Треба да буде спроведена кампања која ће дати боље резултате - истакла је генерални секретар Савеза синдиката Велка Оџаковић.

Она је додала да инспектори који иду у обилазак радњи никако не би смјели да најављују своје контроле.

Оџаковићева каже да су радници били принуђени да раде не питајући за уговор само да би обезбиједили опстанак породица.

- Сви који раде на црно немају здравствено осигурање или се осигурају путем Завода за запошљавање, што је додатно оптерећење за установу. Касније ће трпјети и као пензионери јер неће стећи право на ову надокнаду, а много губе и држава и фондови - истакла је Оџаковићева.

Казне

Законом о раду за непријављене раднике прописана је казна од 2.000 до 15.000 марака. Инспектор може изрећи само најнижу дефинисану казну, а код предузећа за одговорно лице још 200 марака - казао је Чедо Рисовић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.