Фото: Трагање за комичним
ДОБОЈ - Глумачки ансамбл Установе културе "Вук Караџић" из Београда представио се у сриједу увече на "Театар фесту Добој 2011" комадом Aлександра Поповића "Сабља димискија" у режији Горана Шушљика.
Aко је судити по аплаузу којим су наградили глумце на крају представе, не дајући им при том практично да оду са сцене, онда се може рећи да ће награда публике за најбољу представу отићи у Београд.
Добојски љубитељи театра током представе често су се грохотом смијали и актере подстицали на нове глумачке акробације уживајући у креацијама Небојше Глоговца, Николе Ђуричка и Маринка Маџгаља, прије свих, али и Бориса Миливојевића и младих глумица, које су се одлично снашле у овом, како је то Ђуричко рекао, каламбуру.
- Тако је то у представама Aлександра Поповића, као и у овој фарси, најнижем облику комедије, у којој писац себи даје слободу да говори о неким стварима и прави један суманути каламбур у коме су многе реплике само тон, звук и избијају онда када то треба - каже Ђуричко, који је играо пријатеља Радета.
Све то није била сметња да се писац интересује за односе старог и новог и у противрјечју између та два времена, трага и проналази изворе комичног.
Пријатељ Рада, Тика Рођа (Небојша Глоговац) и закупац кафане Инкиостро (Маринко Маџгаљ) негдје на периферији, у обичној српској кафани, послије једног од многих ратова, преживљавају своје властите драме ишчекујући изборе и нову власт.
Они имају времена на претек и не штеде на причама којима прекраћују вријеме и у којима "бистре" политику и остале теме из живота. A у кафанама се све започињало и све завршавало, тражио излаз за животне промашаје, пословне неуспјехе, љубавне јаде.
Уз ову тројку је и весели Распоп (Борис Миливојевић), као и раздрагане стриптизете, које су дошле из источне Европе да би постале глумице, али завршиле су овој неугледној кафани и не жале се због тога.
"Сабља димискија" је 1965. године освојила "Стеријину награду" и послије деценија проведених у запећку, опет је оживјела на радост љубитеља овог жанра.
У четвртак, посљедње такмичарске вечери "Театар феста" наступили су глумци Народног позоришта из Ужица са представом Стива Тешића "Уметност и доколица".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике