Снага и разноликост савремене умјетности

Неда Симић - Жерајћ
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Снага и разноликост савремене умјетности

"Белу ноћ", водећу културну манифестацију у Скопљу, обиљежили су млади умјетници из Републике Српске, њих девет, који су своју креативност испољили у оквиру изложбе "Међупростор" Музеја савремене умјетности Републике Српске.

Био је то јединствен културни догађај, који је обухватио цијели град, покренуо нове енергије, окупио бројне посјетиоце као посматраче, измамио од њих нескривену радост и одушевљење.    

Под кровом Музеја града Скопља, "Међупростор", који је отворио овогодишњу "Белу ноћ", показао је сву снагу и разноликост савремене умјетничке сцене, као и дух младе генерације стваралаца, која је на себи својствен начин проговорила о стварности и времену у којем живимо.

Кустос изложбе Сарита Вујковић истакла је да послије четврте поставке "Међупростора" реакције историчара умјетности, умјетника, као и публике, најбоље дефинишу да ова изложба у цјелини јасно говори о стању духа и идентитетској кризи која је евидентна не само на нашим просторима, већ и у ширем регионалном контексту.

- Назив изложбе настао је из потребе да се што занимљивије скрене пажња на културни и интелектуални простор Бање Луке, града који се налази на готово подједнакој удаљености од Београда, Загреба и Сарајева, а који је у региону недовољно познат и примијећен. Идеја, тј. концепт изложбе базиран је тако да се истакну различити приступи који чине нашу умјетничку сцену, како у идејном смислу, тако и у медијском - објаснила је Вујковићева.

Директор Музеја савремене умјетности Републике Српске Љиљана Лабовић-Маринковић нагласила је да је овај пројекат, у ствари, добар вид и примјер међурегионалне сарадње више градова, музеја, галерија, академија, кустоса, умјетника... Према њеним ријечима, то је начин да се "међупростори премосте и виде као богатство различитих, али међусобно допуњујућих садржаја".

За Сандру Дукић, умјетницу која је, као вила у кутији, привукла пажњу многих посјетилаца, ово је била најуспјешнија изложба до сада.

- Ова изложба је сјајан примјер како промовисати свој град, државу у неким другим срединама. Музеј савремене умјетности Републике Српске је имао ту идеју и знао је да је препозна. Скопље је град из којег се враћам са дивном емоцијом. Невјероватна је та непосредност људи, пријатност и позитивна енергија која мени као перформеру на изложби и те како значи. У раду Бориса Гламочанина ја сам у улози виле која стоји у кутији за барбике. Тај рад је заиста атрактиван и највише људи реагује на њега. Ни у Скопљу није било другачије. Публика је била потпуно занесена нашом изложбом, а ми занесени њиховом енергијом - нагласила је Дукићева.

Директор Музеја града Скопља Јован Шурбановски истакао је да је "Међупростор" право освјежење у културном животу Скопља.

У дјелима Весе Совиља, Младена Миљановића, Миодрага Манојловића, Сандре Дукић, Aне Бањац, Бориса Гламочанина,  Звјездане Веселиновић, Ненада Малешевића и Раденка Милака међусобно прожимање умјетности и живота до те мјере је изражено да понекад није у потпуности могуће разлучити гдје престаје живот, а почиње умјетност и обрнуто.

- Нит која повезује сваки од радова је заправо прича о идентитету, тј. кризи идентитета на нашим просторима, која је блиска цијелом региону источне Европе, због чега је наша изложба блиска, разумљива и прихваћена у свим срединама у којима је била изложена. Наиме, проблематизовање историјских и постисторијских сукоба у којима је појединац, породица или цијело друштво, говори да су наши умјетници дубоко свјесни прошлости која нас прати, али насупрот томе оптимистичан и духовит став који се осјећа у сваком раду истиче опредијељеност ових младих људи да виде бољу будућност без баласта прошлости - закључила је Сарита Вујковић.

Изложба "Међупростор" у Музеју града Скопља биће отворена до 14. октобра.

Културна свијест

- Изложба "Међупростор" у Музеју града Скопља показала је двије веома позитивне чињенице. Једна је та да становници Скопља имају веома висок степен културне свијести, што је показала посјета на самом отварању и послије, па би се једним таквим примјером требала водити и Бања Лука. Друга чињеница је та да је бањолучка релативно млада селекција савремених умјетника показала скопској публици озбиљну и амбициозну изложбу, која треба или би требало да постане веома битан репер у развоју сцене која габаритима постаје све шира и квалитетнија. Овакве изложбе су најбољи начин представљања града и његових умјетника, који могу да понуде нешто више од устаљених архаичних, класичних и конформистичких облика културне репрезентације - рекао је Младен Миљановић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.