Фото: Славчо Маленов: Чаробњак из Оза за ведрију стварност
Свијет снова и имагинације који се појављује у познатој дјечијој књизи "Чаробњак из Оза" одувијек ми је био занимљив. То је био један од разлога што сам се одлучио да поставим истоимени мјузикл на сцену Дјечијег позоришта Републике Српске у Бањалуци.
Рекао је ово у интервјуу за "Глас Српске" редитељ Славчо Маленов из Софије, који режира нову представу чијом премијером ће у октобру бити отворен Међународни фестивал позоришта за дјецу у Бањалуци.
* ГЛAС: Чиме се руководите док припремате мјузикл "Чаробњак из Оза"?
МAЛЕНОВ: Причу о дјевојчици Дороти, која живи у сивој америчкој прерији и нема родитеље, повезаћу са нашом стварношћу. Исто као што она машта о љепшим свјетовима гдје ће бити срећнија, и ми данас чезнемо за ведријим стварима у нашој свакодневици. Само што људи са Балкана сањају да оду у Aмерику, а они тамо опет имају своје друге снове. Прича о чаробњаку из Оза ме од самог почетка изазивала да направим своју интерпретацију на позоришној сцени. У центру свега ће бити свијет фантазије који може да се тумачи на више начина.
* ГЛAС: Ријеч је о мјузиклу. Колико је та чињеница утицала на комплетну поставку представе?
МAЛЕНОВ: Музика је веома битна. Желимо да направимо мјузикл за дјецу. Aутор музике је познати композитор Петар Цанков, који много ради за луткарска позоришта из Бугарске. Он је раније написао мјузикл "Дон Кихот". Свако од ликова из представе има своје пјесме којима се обраћа публици и прича о својим проблемима. Глумцима није једноставно да пјевају уживо, али смо се потрудили да све урадимо професионално. У том дијелу им је много помогао композитор Младен Матовић.
* ГЛAС: Какви су Вам планови за завршетак представе, у ком смислу желите да је поставите на сцену?
МAЛЕНОВ: Желимо да то буде једна весела ликовна представа. Она ће бити једнако занимљива најмлађој публици која ће доћи да је гледа, али и родитељима који их буду доводили. Све је некако повезано и са циркуском атмосфером, подсјећа на тај свијет. До сада је урађено много верзија "Чаробњака из Оза", али ми ћемо се својски потрудити да наша има свој посебан печат.
* ГЛAС: Да ли ће се у мјузиклу појављивати само глумци или ће бити и лутака?
МAЛЕНОВ: Осим глумаца, у "Чаробњаку из Оза" биће присутне и маске лутке. Маске ће имати становници свих земаља кроз које Дороти пролази на путу до земље Оза.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.