Фото: Синиша Пашалић
БАЊАЛУКА- Растужила ме вијест да се Добрица Агатоновић Ага пресeлио у рајске вртове. Сигуран сам да ће га тамо сачекати Митке, чије је реплике волио да говори у бањалучким кафанама. Искрено саучешће породици и Народном позоришту Републике Српске, које је он доживљавао као своју другу породицу.
Овим дирљивим ријечима се бањалучки књижевник и публициста Ранко Павловић опростио на свом "Фејсбук" профилу од омиљеног бањалучког глумца и дугогодишњег члана ансамбла Народног позоришта Републике Српске, Добрице Агатоновића Аге који је преминуо у 83. години живота.
Глумац Тихомир Станић навео је да је Добрицу Агатоновића познавао дуго и да су неколико пута сарађивали радећи "Команданта Сајлера", а касније представе "Тебанска куга" и "Свети Георгије убива аждаху".
- Док сам био умјетнички директор Народног позоришта Српске, предлагао сам Аги да за прославу јубилеја одигра "Дон Кихота". Ага је помало дјеловао донкихотовски, заљубљеник у професију којом се бави, изгледа ванвременски и њега комотно можете смјестити у 20, али и у 19. вијек. Он је био прави позоришни глумац, кога краси здрава дјечачка психологија, уз све успјехе које је имао у професији - истакао је Станић.
Агатоновић је рођен 1942. године у Блацу (Србија). Похађао је Глумачку школу у Новом Саду. Послије једногодишњег ангажмана у Вршцу, долази у Бањалуку. У бањалучком Народном позоришту био је у сталном ангажману од 1968. до 2006. године а у интервјуу за "Глас Српске," поводом 40 година рада навео је да је то била љубав на први поглед.
- Бањалука је чудо. Као што су говорили Адем Чејван и Владо Зељковић, "ко се напије Врбаса, тај се не одваја лако од тог града". Сјећам се тих глумачких почетака, шетњи кроз парк, гдје сам упознао младиће и дјевојке који су пратили позориште, гледали представе. И данас срећем те људе који ме знају још из тог времена. То су увијек радосни сусрети. Кад упознате град и драге људе који вас заволе, лакше вам је да се носите са свим оним проблемима који посао са собом носи - рекао је Агатоновић.
Током каријере одиграо је низ разноврсних улога, показујући подједнак смисао за тумачење и драмског и комедијског репертоара у распону од Шекспирових трагедија до Ковачевићевих комедија. Међу најпознатијим представама у којима је оставио свој умјетнички траг су комади: "Непријатељ народа"( 1968), "На дну" (1969), "Сократова одбрана и смрт", 1970), "Јулије Цезар" (1970), "Мати" (1973), "Аникина времена" (1978), "Малограђанска свадба" (1982), "Министарка" (1984), "Клаустрофобична комедија" (1988)," Професионалац" (1990)," Ђенерал Милан Недић" (1993), "Принц Растко – Монах Сава" (1995), "Сан летње ноћи" (2000), "Одумирање међеда" (2011) и бројне друге.
Добитник је више награда и признања, између осталих и Априлске награде града Бањалуке и Орден части са сребрним зрацима Републике Српске. Сахрана је данас у 13 часова у мјесту Блаце, Република Србија.
Током каријере Ага је играо и на филму и телевизији, а млађе генерације га највише знају по роли деке Узелца у хит серији "Село гори, а баба се чешља".
Међу запаженијим филмовима су дјела: "Дан дужи од године", 1971, "Доктор Младен", 1975, "Мејдан Симеуна Ђака" и "Нек буде што буде", 1999., док је на телевизији остварио улоге у серијама: "Морава", 1976, "Мисија мајора Атертона", 1986, "Голи живот", 1995, "Жене, људи и остало", 1999-2000, "Тата и зетови", 2007, "То топло љето", 2008. и "Фолиранти", 2011.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.