Фото: Promo
| Narodno pozorište Istočno Sarajevo
ИСТОЧНО САРАЈЕВО – Народно позориште Источно Сарајево премијерно ће 10. новембра у 20. часова извести представу „Загонетне варијације“ по тексту истакнутог француског писца и драматурга Ерика Емануела Шмита, у режији Жељка Милошевића.
Шмит, један од најпревођенијих савремених француских аутора, познат је по дјелима која на поетичан и филозофски начин истражују људску природу, вјеру и љубав. Његови комади, попут "Посјетиоца", „Оскара и госпође у ружичастом“ и „Енигматских варијација“, изводе се широм свијета, а препознатљиви су по споју духовитости, емотивне дубине и интелектуалне провокације.
Овај драмски дијалог двојице мушкараца чије се судбине наизглед случајно преплићу, истовремено је расправа о љубави, истини и самоћи, темама које чине окосницу Шмитовог стваралаштва. Осим што режира комад Жељко Милошевић тумачи улогу Абела Знорка, док је Милан Димић у роли Ерика Ларсена.
Редитељ и глумац Милошевић у осврту на рад на представи наглашава да је овај комад "оду жени, али и оду љубави".
-О љубави мушкарца и жене се причало, прича се и причаће се. Она је патња, мистерија, живот и смрт, потреба и терет, тежња и страх, радост и туга, вјечна и константна тема и непознаница. Љубав је и интригантна и инспиративна и нужна, сок живота сваког бића и муза, како најузвишенијих умјетничких дјела тако и најинтимнијих мисли. Препустите се „Загонетним варијацијама“ – могу бити љековите. Вјерујте или провјерите – поручио је Милошевић.
Познати позоришни умјетник истакао је да је веома важно за ову младу позоришну кућу то што истрајава у напорима да у вријеме њеног сазријевања припрема и реализује властите позоришне пројекте.
Радостан сам што и моја маленкост учествује у стасавању и процвату Народног позоришта Источно Сарајево, које доживљавам као умјетнички пупољак који треба његовати, навео је Милошевић, који и глуми у представи.
Он је захвалио руководству позоришта на подршци, као и свим сарадницима на овом комплексном драмском пројекту.
Према његовим ријечима, ова представа требало би да учествује и на позоришним фестивалима, при чему жељно очекује прве оцјене позоришне критике. Талентовани глумац Милан Димић, изразио је задовољство чињеницом да ће ова представа након два мјесеца напорног и захтјевног рада коначно угледати свјетлост дана и бити премијерно одиграна на сцени Народног позоришта Источно Сарајево.
-Текст је одличан, али и веома захтјеван за глумце. Ову представу доживљавам као кохезију различитости, проткану причом о љубави, истакао је Димић.
Ауторски тим још чине: Зоран Тодоровић (драматург), Бранко Бачановић (сценограф и костимограф), Петар Билбија (композитор), док је сарадник на сценографији Борко Мочевић, а инспицијент Данка Дивчић. Техничку реализацију потписују Горан Радовић (реквизитер и декоратер), Веселин Милинковић (мајстор тона) и Драган Анђелић (мајстор свјетла).
Публику очекује вече снажних емоција и суптилних дијалога у представи која истражује људску природу и неизбјежну тајну љубави, у продукцији Народног позоришта Источно Сарајево.
ПРОДУКЦИЈА
Вршилац дужности директора Народног позоришта Источно Сарајево Јелена Крстић с поносом је истакла да је ово четврти самостални пројекат у продукцији ове младе позоришне куће, која дјелује у сложеним друштвено-економским условима.
Она је за децембар најавила нови драмски пројекат, чиме Народно позориште Источно Сарајево настоји да испуни свој примарни циљ – рад на властитим представама.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.