Ного и Попов добили награду “Печат времена”

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Ного и Попов добили награду “Печат времена”

Београд - Академику Чедомиру Попову и књижевнику Рајку Петрову Ногу, добитницима друге награде “Печат времена”, вечерас су у Звездара театру свечано уручена признања политичко информативног недјељника “Печат” и Фондације АБС.

Жири за науку и друштвену теорију наградио је Попова за дјело “Грађанска Европа (1770-1914) III - Друштвена и политичка историја Европе (1871-1914)” објављено 2010. године у издању „Завода за уџбенике”, док је награду за књижевност Ного заслужио књигом “Запиши и напиши” од прошле године у издању “Београдске књиге”.


Књига Попова је представљена као изванредна научна синтеза из домена опште европске историје краја 19. и почетка 20. вијека, и као завршни дио његове свеобухватне друштвене и политичке историје Европе, од епохе грађанских револуција 18. вијека до Првог свјетског рата.


Историјска триологија „Грађанска Европа (1770-1914)” представља животно дјело Попова, започето прије четврт века, а сукцесивно објављивано од 1989. до 2010. године, оцјенио је жири за науку и друштвену теорију у коме су били Ратко Марковић, Драгомир Анђелковић Миле Савић, Милорад Вучелић и Немања Поповић.


Признање је утемељено на књигама првих добитника награде књижевника Матије Бећковића и историчара Милорада Екмечића, а данас се на тај темељ надодају дјела Попова и Нога, казао је Вучелић.

Он је истакао да Попов посједује и цјелог свог стваралачког вијека показује тиху стрпљивост, упорност и чврстину која краси Србе у Војводини и која од њих чини понајбоље дјелове српства.


Жири за награду за књижевност (проф. др Јован Делић (предсједник), мр Владимир Димитријевић, Љиљана Богдановић и Александар Дунђерин) је оцијенио да је Ногова књига “Запиши и напиши” веома значајно прозно дијело, жанровски хибридно, сложене структуре и несвакидашње вишегласности.

Уз помоћ „несигурних сећања”, Ного мајсторски гради портрете и приче кроз које те портрете оживљава, смјештајући своје остварење у простор између романескне фиктивне прозе и документарне мемоаристичке фактографије, оцијенио је жири.


Примајући награду, Ного је рекао да “писац говори својим делом”, наводећи да његова књига говори о томе “како не умем да ћутим, како би се у сигурности ћутања угушио”.


Награду је умјесто академика Попова, који због болести није дошао, примила његова супруга.


Награда се састоји од повеље и новчаног износа од 500.000 динара.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.