Ненад Новаковић: Театар фест завршен, позориште не затварамо

Александра Рајковић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Ненад Новаковић: Театар фест завршен, позориште не затварамо

Aко глумац за двије године није одиграо ниједну представу, откуд њему право да троши новац оног рудара из Омарске или пољопривредника из Семберије. Откуд нам право да трошимо новац радника из Љубиња или Братунца, а нисмо отишли да одиграмо представу и да му покажемо да и ми њега цијенимо колико и он нас, јер ми од његовог пореза живимо.

Рекао је ово у интервјуу за "Глас Српске" директор Народног позоришта Републике Српске Ненад Новаковић.

- Селектор за јубиларни 15. "Театар фест", који ће бити одржан 2012. године, биће именован данас и тиме почињемо са припремама за сљедећи фестивал. То је озбиљан процес који се више не може препуштати било каквом случају - најавио је Новаковић.

* ГЛAС: Колико сте задовољни "Театар фестом", који је завршен у понедјељак у Народном позоришту Републике Српске?

НОВAКОВИЋ: Фестивал је завршен успјешно, а посјећеност је била изнад просјека. Све улазнице су биле у продаји и бањалучка публика се показала као публика која зна да цијени, поштује и вреднује позориште и не стиди се да дође на благајну да купи улазнице. Такође, показало се као сасвим оправдано да неким људима који не разумију позориште не треба ни поклањати улазнице, јер они не цијене поклон. Убудуће ће наше опредјељење бити да у позориште требају и могу да дођу само они људи који воле и разумију театар и на неки начин живе са том институцијом. Задовољни смо и представама које су одигране на овогодишњем фестивалу и нивоом позоришног израза који су оне показале. Обрадовало нас је како су људи из свих градова и центара који су долазили на фестивал у Бањалуку доживјели Народно позориште Републике Српске и град Бањалуку. Неподијељено је мишљење да су сви они отишли са врло позитивним утисцима о нашем граду, о позоришту и атмосфери која влада у сали Народног позоришта. То су оне највредније ствари везане за "Театар фест". Битно је да су на фестивал дошли људи различитих размишљања који су са собом донијели позитивну енергију.  

* ГЛAС: Какво сте стање затекли када сте постали челни човјек националног театра Српске?

НОВAКОВИЋ: Као човјек који је у култури 30 година, волим и историју, али не волим да је примјењујем у пракси. Има мноштво разлога да кажем како је тешко стање затечено у Народном позоришту, али нећу зато што ће ово да буде најбоља, најозбиљнија, најреспектабилнија и најпрофесионалнија институција културе у БиХ. За годину неће нас интересовати ни БиХ, него регион. Шта је било раније, то више не можемо да поправимо, али идемо даље. Позориште је оптерећено великим баластом радника који су запошљавани без икаквог критеријума. Имамо велики број запослених и мали број радника. Од 1. септембра у позоришту ће бити само они људи који могу да зараде своју плату. Не разумијем зашто није примјењивана законска одредба да се уговори за свим запосленим у позоришту потписују на двије године. Потребна је децентрализација културе, а то значи отићи свуда гдје наша представа може да игра. Народно позориште мора да игра представе које се могу поставити на већину сцена домова културе широм Републике Српске.        

* ГЛAС: Шта ће бити сљедећи кораци у позоришту и које ће се прве промјене десити?  

НОВAКОВИЋ: Почећемо са тим што 1. јула нико неће ићи на одмор, а медијима, који су одлично пратили "Театар фест", биће изражена посебна захвалност. У холу Народног позоришта ће 1. јула стајати распоред свих представа за сљедећу сезону. Можемо да најавимо четири представе на великој сцени и четири на малој сцени. Циљ је да ангажујемо комплетну екипу позоришта и да нико не може рећи да нема шансу да ради. Сви они који хоће да раде, имаће довољно простора. Они који нису у производном погону, мораће да потраже друго радно мјесто изван позоришта. Нама не требају три библиотекара, 15 људи у маркетингу, али нам треба екипа људи која воли, цијени и поштује позориште.    

* ГЛAС: Какво ће обиљежје имати сљедећа сезона?   

НОВAКОВИЋ: Класици ће обиљежити сљедећу сезону, а ове године су се доста играли нови текстови. Враћамо се класицима да покажемо да овај ансамбл може да одигра све што могу и позоришни ансамбли из окружења. Једно смо од ријетких позоришта које у властитој кући има два драматурга, режисера и сценографа, а то су повластице које треба користити.

Конкурс и часопис

* ГЛAС: Које ће се све новине десити у Народном позоришту РС?

НОВAКОВИЋ: Сљедеће седмице Народно позориште РС расписује конкурс за оригинални нови драмски текст, за цијело српско и хрватско говорно подручје. У октобру ћемо покренути часопис за позориште, филм и радио-телевизију, с циљем да обогатимо позоришну, филмску и књижевну критику и да вратимо живот позоришту кроз критику коју градимо.  

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.