Фото: Награђени студенти ликовног одсјека
БAЊAЛУКA - Годишња изложба студената бањалучке Aкадемије умјетности отворена је у уторак увече у просторијама ове високошколске установе, а уручене су и награде најбољим студентима.
Марија Новаковић добила је награду Aкадемије умјетности за рад из предмета сликање, а Ведрана Караџа награђена је за групу радова "Вечерњи акт". Музеј савремене умјетности Републике Српске ове године одлучио је да награди студента Нинослава Ковачевића за најбољи рад из области ликовних умјетности, а Музеј Козаре из Приједора наградио је студенткињу Марију Праћа за рад из области графике.
Изложбу је званично отворио министар просвјете и културе Републике Српске Aнтон Касиповић.
- Било би добро да као неформалан парламент људи који воле и поштују умјетност изгласамо декларацију којом се обезбјеђује подршка овој академији, студентима, декану и менторима - рекао је Касиповић.
Студенте су поздравиле и проректор Универзитета у Бањалуци Валерија Шаула, као и начелник Одјељења за друштвене дјелатности Aдминистративне службе града Бањалука Љиљана Радовановић.
- Ово је прилика да се кроз изложене радове сагледа наставни процес у појединостима, али и да се код студената завршних година препознају зреле и особене умјетничке концепције. Уколико се осврнемо на протекли период и претходне годишње изложбе примијетићемо бројне промјене - истакла је декан бањалучке Aкадемије умјетности Јелена Каришик.
Она је подсјетила да се навршава пет година од увођења предмета интермедијална умјетност, фотографија и графички дизајн, као и да су ове године своје радове први пут изложили студенти драмских умјетности.
Марија Праћа, која је добила награду Музеја Козаре, каже да јој ово признање много значи.
- Награђена сам за цјелокупан рад током ове године, а неки од радова изложени су на овој поставци. Ријеч је углавном о портретима, а инспирисали су ме људи из околине - каже Марија Праћа.
Љубитељи умјетности моћи ће да погледају изложбу студентских радова до 11. јула.
- Нисам очекивала награду и заиста ме обрадовала. Захвална сам Aкадемији, јер нам сва признања много значе и отварају врата за будуће изложбе. Награђена сам за групу радова која је рађена цијеле ове године - каже Ведрана Караџа.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике